BMW ve Amazon’dan kritik ortaklık! Asistan değişiyor

ahmetbeyler

Yeni Üye
BMW ve Amazon güçlerini birleştirmeye karar verdi. Amazon tarafınca düzenlenen Devices and Services (Cihazlar ve Hizmetler) etkinliğinde yapılan açıklamaya nazaran, BMW’nin sesli asistanı Amazon Alexa tabanlı olacak. BMW, bilhassa Tesla ve Mercedes üzere kuvvetli rakiplerini Amazon’un dijital asistanıyla yakalamak istiyor.

BMW sesli asistanı Amazon Alexa tabanlı olacak

BMW ve Amazon içindeki iştirak genişliyor. Amazon’un son etkinliğinde duyurulan yeni iş birliği, BMW’nin sesli asistan hizmetini ele aldı. Amazon Alexa tabanlı BMW asistanı geliştirileceğini duyuran mutabakat, önümüzdeki senelerda uygulamaya konacak. BMW’nin sesli asistanı önümüzdeki iki yıl ortasında piyasaya sürmesi bekleniyor.


Amazon’un dijital asistanından dayanak almak isteyen BMW, her model için başka özelliklere yönelebilir. Sesli asistan geliştirmekle uğraşmayacağını düşünürsek, Alman üreticinin araçlarını daha akıllı hale getirmesi kolaylaşacak.BMW’nin Kıdemli Lider Yardımcısı Stephan Durach iştirak ile ilgili açıklamasında, “BMW ile yapılan bu iş birliği, Alexa Custom Assistant’ın ne için tasarlandığının şahane bir örneğidir” dedi.

Durach’a göre, asistanı sıfırdan inşa etmenin maliyeti ve karmaşıklığı olmadan neredeyse her aygıt için özel akıllı asistan geliştirmek mümkün olacak. BMW kullanıcıları ayrıyeten isterlerse eski BMW sesli asistanını kullanmaya devam edebilecek.


Bu mutabakat yalnızca BMW’nin faydasını olmayacak. Araba dünyasındaki hissesini büyütmeye çalışan Amazon, “arabadaki tecrübeye hükmetme” fikrini ortaya koydu. E-ticaret devi ayrıyeten Alexa sesli asistanını kullanan ikinci kuşak Echo Auto aygıtını duyurdu. Bu aygıt, araçlara üçüncü parti donanım yardımıyla Alexa dayanağı kazandırıyor.

Peki siz bu mevzu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.