“Bedava mezar bulsa girer” kelamı gerçek olacak… Artık epeyce değerli sakın ölmeyin

ahmetbeyler

Yeni Üye
İşin içerisine boş mezar yerinin maliyetleri de eklenince ölmenin bedeli iki kişilik mezarda en az 13 bin 420 TL. Birinci küme mezarlıklarda ise iki kişi en düşük 73 bin 890 TL oldu.

MERMERCİ DE SIKINTILI MEZARCI DA

Ham mermeri alıp işleyen fabrikalar ile, mezarın son halini yapan mezar ustaları da fiyatlardan yana kaygılı. Fabrika işletmecileri, büyük mermer blokları kesmek için kullandıkları ‘’katrak’’ isimli makinanın ‘’günlük’’ çalışma maliyetinin yaklaşık 2500 TL olduğunu söylüyor. Bu sayının geçen yıl ortalama 950 TL olduğunu ileten işletmeciler, emekçi maliyetleri de eklenince artırımı daha fazla uygulamak zorunda kaldı.

Aralık 2021 den bu yana elektrik ünite fiyatı 0,76 liradan 2,73 liraya çıkmış durumda.ASLINDA ARTIRIM YÜZDE 500

Bu fabrikalardan mermer alıp işleyen mezar ustaları ise aslında ham mermerin işçilikle bir arada yüzde 500 zamlandığını lakin fiyatlara yüzde 300 olarak bir yansıma yaptıklarını aksi biçimde hiç iş yapamadıklarını tabir etti.

PAHALI DA OLSA YAPTIRMAK ZORUNDASINIZ

Belediyeden satın aldığınız mezar yeri için verilen ‘’mezar yeri kullanım belgesi’’nde, mezarı 5 yıl içerisinde yaptırmazsanız mezar yerinde hak argüman edemeyeceğiniz belirtiliyor. Bu durumda fahiş fiyatlarla mezarı yaptıramazsanız mevcut yeriniz de elinizden alınıyor.

ÇÖZÜM MEMLEKETE DEFİN

Birfazlaca vatandaş yüksek maliyetler sebebiyle, maliyet ve prosedürlerin az olduğu köy mezarlıklarına yönelerek defin süreçlerini gerçekleştiriyor. İBB son 4 yılda 92 bin 509 cenazeyi kent dışına naklederek defin süreçlerini gerçekleştirdi

İŞTE MEZAR YERİ VE MEZAR ÜRETİM FİYATLARI

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Mezarlıklar Dairesi Başkanlığı’nın mezar fiyatları 1., 2. ve 3. küme olarak tanımlanıyor. Buna nazaran 1. kümede yer alan Karacaahmet, Nakkaştepe, Çengelköy 1. Kısım, Zincirlikuyu, Aşiyan, Nafibaba, Ulus ve Abidei Hürriyet’te, cenazenin boş yer bedeli 20 bin 570 lira, cenazenin yanındaki boş mezar yeri bedeli 41 bin 140 lira. Çocuk cenazesi için yer bedeli 6 bin 600 lira.

2. kümede yer alan Emirgan, Edirnekapı Şehitlik, Merdivenköy, Küçükbakkalköy, Bülbülderesi, Feriköy, Sütlüce, Avcılar’da yer alan mezarlıklarda yer bedeli bin 200 lira, cenazenin yanındaki boş yer bedeli 8 bin 250 lira, boş mezar yeri bedeli 16 bin 500. Çocuk cenazesi için yer bedeli ise 1200 lira.

3. kümedeki Hekimbaşı, Kurtköy, Çekmeköy, Kilyos, Cebeci, Kayabaşı’da yer alan mezarlıklarda cenaze için yer bedeli 100 lira boş mezar yeri 5 bin 500 lira, cenazenin yanındaki boş yer bedeli ise 2 bin 750 lira olarak belirlenmiş durumda.

Daha evvel köy statüsünde olan mezarlıkların bulunduğu dördüncü kümede ise cenaze için yer bedeli 100 lira, cenazenin yanındaki boş yer bedeli 1320 lira, boş mezar yeri 2 bin 640 lira.

Gayrimüslimlere ilişkin mezarlıklarda cenaze için yer bedeli 500 lira, cenazenin yanındaki boş mezar yeri 5 bin 280 liraya, boş mezar yeri 8 bin 580 liradan alınabiliyor.

Bu paraları ödeseniz de mezar tapunuz olmuyor, yalnızca 25 yıllık mezar yeri kullanım evrakınız oluyor. 25 yıl içerisinde bir müracaat şayet olmazsa mezar yeriniz hibe statüsünde belediyeye geçiyor.

Mezar fiyatlarındaki artışı gösteren liste şöyle:


Eneshan Solmaz