Bacaksız yumuşak robot, titreşerek özellikle enerji açısından verimli hareket eder

amerikali

Yeni Üye
Princeton Üniversitesi’ndeki bilimsel bir ekip, eViper (uzatılabilir Titreşimli Akıllı Piezo-Elektrikli Robot) adı verilen, titreşimleri kullanarak hareket eden yumuşak bir robot geliştirdi. Bu, bacakları veya dönen parçaları olmadığı anlamına gelir. Bunun yerine araştırmacılar ona robot gövdesinin titreşmesine neden olan aktüatörler verdi. Bu, robotun özellikle enerji tasarrufu sağlayacak şekilde hareket etmesini sağlar.

ReklamcılıkAraştırmacılar, 44,5 gramlık robotun gövdesinin esnek olacak şekilde tasarlandığını, Arxiv’de ön baskı olarak yayınlanan “eViper: A Scalable Platform for Untethered Modular Soft Robots” (PDF) adlı bilimsel makalesinde yazıyorlar. Bilim insanları robotu hareket ettirmek için piezoelektrik etkiyi kullanıyor. Elektrik enerjisini mekanik enerjiye dönüştürür. Robot böylece hassas zamanlanmış darbelerle çalıştırılabilir. Esnek gövde tek yönde bükülür. Daha sonra başka bir itme onun ters yönde bükülmesine neden olur.Yüksek enerji verimliliği


Yumuşak robot iki adet 300 mAh’lik küçük pil kullanıyor ve bu nedenle harici bir enerji kaynağı ve kablo bağlantısı olmadan hareket edebiliyor. Gelişmiş güç elektroniği kullanır ve yerleşik sensörlere sahiptir ve örneğin ek elektronik cihazlar veya piller için 10 g’a kadar yük tutabilir. Araştırma ekibine göre robotun, kara hayvanları kadar enerji verimli hareket etmesi gerekiyor. Buna göre Princeton araştırmacıları, eViper’larını diğer enerji tasarruflu robotların geliştirilmesine model teşkil edebilecek çığır açıcı bir robot olarak da görüyorlar.

Elektrik ve bilgisayar mühendisliği yardımcı doçenti ve ana proje liderlerinden biri olan Minjie Chen, “Geleceğin robotik sistemleri yüksek enerji verimliliğine ihtiyaç duyacak” diyor. “eViper platformu, enerji verimliliğini en üst düzeye çıkarmak için elektrik, mekanik ve enerji ortak tasarımını keşfetmemize olanak tanıyor.”

Araştırmacılar, çalışmalarını IEEE Uluslararası Akıllı Robotlar ve Sistemler Konferansı (IROS) 2023’te sundular. Ekip, eViper ile en iyi çalışma ödülü finalistlerinden biri oldu.


(olb)Haberin Sonu