Audi’de bir periyot son buluyor! Resmi açıklama geldi

ahmetbeyler

Yeni Üye
Otomobil üreticileri adım adım elektrikli modellere geçiş yaparken, öbür yandan ise içten yanmalı motorlara sahip modellerine de veda ediyor. Elektrikli arabalar konusunda en önemli üreticilerden biri olan Audi de elektrikli modeller konusunda önemli adımlar atmaya devam ediyor.

Audi içten yanmalı motorlara veda ediyor!

Alman araba üreticisi yaptığı basın açıklamasında gelecek planları ile ilgili bilgileri paylaştı. Buna nazaran Audi, içten yanmalı modellerin planlanan biçimde etaplı olarak kaldırılmasından evvel 2030 yılına kadar global tesislerinde elektrikli araçların üretimine başlayacak.

2026 yılından itibaren global olarak sırf elektrikli araba piyasaya sürmeyi hedefleyen Audi, 2033 yılına kadar da etaplı olarak içten yanmalı motora sahip modellerin üretimini sonlandıracak. Bu tarihe kadar ise klasik güç ünitesine sahip modeller ile elektrikli araçlar tıpkı fabrikada üretilecek.

Otomobil üreticisinin Almanya’daki Ingolstadt fabrikası, gelecek yıl Q6 E-Tron SUV’un üretimine başlayacak. Audi sonrasındasında ise Neckarsulm (Almanya), San José Chiapa (Meksika) ve Gyor (Macaristan) fabrikalarında elektrikli modeller üretmeyi planlıyor. Alman üretici yaptığı açıklamada 2029 yılına kadar her global fabrikasında lokal şartlara bağlı olarak en az 1 elektrikli model üretmek istiyor.

Diğer markaların bilakis Audi içten yanmalı motorlara sahip modeller ile elektrikli araçların üretimini ayırmıyor. Bu mevzuda tek istisna ise Çin’de olacak. Çinli FAW şirketi ile iştirake giden Audi, Çin’in Changchun kentinde 2024 yılında inşası tamamlanacak olan tesiste yalnızca elektrikli modellerin üretimini gerçekleştirecek.

Yeni gelişmeler ışığında Audi, 2026 yılından daha sonra içten yanmalı motora sahip yeni bir global model tanıtımı yapmayacak. daha sonrasında ise Alman üretici kademeli olarak tüm fabrikalarındaki elektrikli araba üretim oranını artıracak.

İçten yanmalı motorlara artık yavaş yavaş veda ediyoruz üzere görünüyor. Pekala siz elektrikli arabalara geçiş süreci konusunda ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.