Araba satışları patladı! Yatırım aracı mı oldu?

ahmetbeyler

Yeni Üye
Otomotiv Distribütörleri Derneği ya da özetlemek gerekirse ODD tarafınca 2022 Haziran Araba ve yavaşça Ticari Araç Pazar Kıymetlendirme raporu yayınlandı. Buna bakılırsa, ticari ve binek araç satışında Haziran ayında son 10 yıllık ortalamanın üzerine çıkıldı.

ODD Haziran raporu, gerçekleri aydınlattı!

ODD Haziran raporu ile kamuoyuyla paylaşılan bilgilere göre, binek araba satışı geçtiğimiz yılın Haziran ayına göre yüzde 4’den çok artış gösterdi. Pandemi devri ile kıyasladığımızda ise 2 kata varan bir artış kelam konusu. Genel ortalamanın ise yüzde 15 üzerinde.

Binek araba satışları

Fakat tıpkı tabloda ticari araçlara baktığımız vakit geçtiğimiz yıla kıyasla yüzde 8 oranında, 10 yıllık ortalamaya nazaran ise yüzde 15’in üzerinde bir düşüş mevcut. Bu da insanların binek araçlara yöneldiğini, hatta fiyatları giderek arttığı için yatırım emeliyle ortalamanın üzerinde bir alım gerçekleştirdiğini bizlere söylüyor. Olağan bunun sürdürülebilir bir durum olmadığını belirtelim.En epeyce satılan arabalara baktığımızda ise B ve C segmentte araçların daha epeyce talep gördüğünü, bunların içerisinde ise B segmentte en hayli hatchback ve SUV, C segmentte ise sedan ve SUV modellerinin satıldığını görüyoruz.

Ticari araç satışları

Buna ek olarak, bilgileri geçtiğimiz yıla kıyasladığımızda en epeyce B segment giriş modellerinin sattığını, hatta yüzde 304.5 oranında 3 katına varan bir patlama yaşandığını söyleyebiliriz. Çünkü 2021 yılı Haziran ayında 764 adet satılırken bu yıl 3 bin 90 adet satıldığını görüyoruz.

Hemen gerisinde ise MPV’ler ve SUV’lar geliyor. Ancak makas o kadar açık değil. Fakat datalara baktığımızda C, D, E ve F hududu SUV’ların daima ekside olduğunu, B segment SUV’ların ise yüzde 30.3 oranında yükselişte olduğunu görüyoruz. Aslında listenin genel özeti de bu türlü. İnsanların her tıptaki aracın en uygun versiyonları olan B segmentine genel bir yönelişi bulunuyor.

Son olarak, elektrikli araba dönüşümüne tanıklık ettiğimiz bu vakitte Türkiye’de geçtiğimiz yıl yüzde 0.4 olan elektrikli pazarı, hissesini 2 ye katlayarak yüzde 0.8’e çıkardı. Mevcut ivme ile gidilirse 5 yıl içerisinde pazarın 4’te 1’ine hakim olabilir.

Siz bu husus hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!