Anneler A.Ş.: Aldıkları para dudak uçuklattı… Psikologlar uyardı

ahmetbeyler

Yeni Üye
Fenomen bir Toplumsal Medya annesi, çektiği Reklam görüntüsünde, çocuğuna, ‘Hadi kızım, ‘x’ markete alışverişe gidelim’ diyor. Çocuğuyla birlikte kırtasiye reyonunda memnun bir biçimde alışveriş yapan anne, çocuğunun beğendiği eserleri sepete atıyor. Bir öbür reklam sinemasında ise toplumsal medya ünlüsü anne, zincir marketin meskene yaptığı servis hizmetini göstermek için çocuğunun istek ve muhtaçlıklarını cep telefonuyla sipariş veriyor. Çocukların reklam ögesi olduğu bu paylaşımlarla ilgili uzmanlar kıymetli ikazlarda bulunuyor.

‘KİŞİSEL ALAN İHLALİ’

Hürriyet’ten Beyazıt Şenbük’e konuşan uzman gelişim psikoloğu Irmak Kerimoğlu “Çocuğun imgesinin anne babası tarafınca da olsa paylaşılması çocuğun şahsi alanını ihlal etmektir” diyor.


Çocukların anne ve babayı gözlemleyerek öğrendiğini söyleyen psikolog Kerimoğlu ebeveynlerin telaffuzları ve davranışları içindeki farkın Çocuk üstündeki tesirini şöyleki anlattı: “Bir anne eser tanıtımı için çocuğuyla çekimler yaptığında, çocuğun başı karışıyor. Zira çekim sırasında anne, daha evvel kullanmadığı bir eseri kullanıyormuş üzere yapıyor. Çocuk, bu yapay tutumu gördüğü vakit rastgele bir gereklilik halinde anne babasının gerçekdışı davranabildiğini görüyor. Anne çocuğunun gözünde güvenilirliğini kaybediyor.”

‘GELECEĞE MÜDAHALE’

Bu işle uğraşan annelerin en çok lisana getirdiği cümlenin, ‘Çocuğumun isteği var’ olduğunu söyleyen Kerimoğlu, “6 yaşında bir çocuk hem türel birebir vakitte ruhsal manada bu rızayı karşılayacak yeterlilikte değildir. Bizim teklifimiz dijital mecralarda çocukların imgelerinin paylaşılmaması. Zira çocuğun ileride bu biçimde bir fotoğrafla anılmak isteyip istemeyeceğini kimse bilemez. Yani bu anne babalar çocuğunun geleceğine müdahale etmiş oluyor” diye konuştu.

TEK POST 200 BİN TL

Sosyal medyada ‘influencer’lar reklam muahedesi yaparken markalarla ekseriyetle bir bağlantı ajansı aracılığıyla temas kuruyor. Ajans toplumsal medyada reklam yapmak isteyen firma için amaç kitleye uygun fenomeni buluyor ve iki tarafı bir ortaya getiriyor. Dijital bağlantı alanında faaliyet gösteren bir ajansın yöneticisi olan Osman Kara toplumsal medyadan reklam görüntüleriyle gelir elde etme sistemini şöyleki anlatıyor: “Ürüne uygun influencer seçilirken, ürettiği içeriğin kalitesi, paylaşım sıklığı, takipçilerinin gaye kitleye uygun olması ve satın alma sonucunı etkileme gücü üzere birfazlaca faktör bedellendiriliyor. 1.000-10 bin takipçililer nano, 10 bin–50 bin takipçililer mikro, 500 bin–1 milyon takipçililerse makro influencer olarak kategorize ediliyor. Bizim için tek kriter takipçi sayısı değil, daha fazlaca amaç kitleye göre hareket etmenin gerçek olduğunu düşünüyoruz. Zira takipçi sayıları fazlaca kolay artırılabiliyor.

Mikro influencer’lar yaptıkları reklam karşılığında 5–10 bin lira içinde fiyat alırken, bu sayı makro influencerlarda takipçi ve etkileşim sayısına bağlı olarak 200 bin liraya kadar çıkabiliyor. Muahedeler ekseriyetle öykü, post, reels paketi biçiminde yapılıyor. Öykülerin linkli ve linksiz olması bile fiyat farkını etkiliyor.”


BU BİR YARDIM ÇAĞRISI

Daha evvel oğlu artık görüntü ve fotoğraf çektirmek istemediği için birlikte paylaşım yapmayacaklarını duyuran bir fenomen annenin, bir daha oğluyla paylaşım yapması üzerine takipçisi, ‘Nasıl ikna ettiniz?’ diye sordu. Fenomen anne ise ‘Konuştum ikna ettim’ dedi. Psikolog Irmak Kerimoğlu bu durumu şöyleki kıymetlendirdi:

“Ebeveynler çocuklarıyla ilgili her şeyi kayıt altına almaya çalışıyor. Çocukların çoğunlukla ‘Çekme anne’ dediklerini duyuyoruz. Bu örnekte çocuk çekilmek istemediğini epey net söz etmiş. Bu bir yardım davetidir.”