Alım molası: NASA’nın Mars robotuyla kontrol iletişimi yok

amerikali

Yeni Üye
NASA’nın Mars robotları iki haftalık zorunlu bir iletişim molası veriyor. Bunun nedeni, NASA’nın Cuma günü açıkladığı gibi Mars, Güneş ve Dünya arasındaki konumdur. Ancak robotlar çalışmaya devam ediyor.

ReklamcılıkHer iki yılda bir, Dünya ve Mars’ın Güneş’in karşıt taraflarında olduğu Güneş-Mars kavuşumu meydana gelir. Bu süre zarfında, Dünya’dan Mars sondalarına gönderilen radyo sinyalleri, Güneş’in koronasından yayılan sıcak iyonize gaz tarafından bozuluyor. NASA’ya göre bu, “beklenmeyen davranışlara” yol açabilir ve potansiyel olarak robotların kafasını karıştırabilir. Bu nedenle NASA, 11-25 Kasım tarihleri arasında Mars robotlarına daha fazla kontrol sinyali göndermemeye karar verdi.

Çalışma devam ediyor


NASA, etkilenen robotların bu süre zarfında çalışmalarına devam edeceğini açıkladı. NASA’nın Perseverance ve Curiosity gezicileri yüzey koşulları, hava durumu ve radyasyondaki değişiklikleri izlemeye devam edecek. Ancak bir yerde duracaklar ve artık ilerlemeyecekler.


Önerilen editoryal içerikİzniniz üzerine harici bir YouTube videosu (Google Ireland Limited) buraya yüklenecektir.Her zaman YouTube videosunu yükle

Şimdi YouTube videosunu indirin
Video, Güneş-Mars kavuşumunun neden olduğu sinyal girişimini gösteriyor.
Mars helikopteri Ingenuity şu anda zaten yerde. Oradan, inceleme sonuçlarını Mars’a yapılacak daha sonraki görevlerde kullanabilmek için renkli kamerasıyla kum hareketlerini inceleyecek. Reconnaissance Orbiter ve Odysee Orbiter, Mars yüzeyini görüntülemeye devam edecek. Bu süre zarfında Maven, atmosfer ile güneş arasındaki etkileşimler hakkında veri toplayacak.

Ancak mola sırasında Mars filosu sağlık durumlarıyla ilgili verileri aktarıyor. Sadece iki günde, kavuşumda radyo işlemi tamamen kaybolur. Daha sonra Mars, Dünya’dan görüldüğü gibi güneşin arkasında tamamen kaybolur.

Radyo molasından sonra


NASA’ya göre zorunlu radyo kesintisinin ardından toplanan tüm bilimsel veriler tek seferde Dünya’ya iletilecek. Uzay sondası daha sonra tekrar kontrol talimatlarını almaya başlayabilir.


(olb)Haberin Sonu