Abitur sınavında küçük bir yardımcı olarak ChatGPT

amerikali

Yeni Üye
Hamburg’daki son Abitur sınavlarında okul çocuklarının izinsiz yapay zeka kullandığı söyleniyor. NDR 90.3 radyo istasyonu, lise mezunlarının bireysel olarak yazılı sınavlar sırasında sohbet yazılımı kullanırken yakalandıklarını bildirdi. Okul yetkilileri birkaç şüpheli vakayı doğruladı.

Normalde, sınava girenlerin akıllı telefonlarını sınavdan önce teslim etmeleri gerekir. Görünüşe göre, bazıları muayene odasına bir cihaz sokmayı başarmıştı. Yayıncının bildirdiğine göre, en az bir durumda, bir öğretmen ChatGPT’nin açık olduğu bir akıllı telefon keşfetti. Diğer durumlarda, sınavın bazı bölümleri zayıfken bazı bölümleri hatasız olduğu için öğretmenler okurken şüphelenmeye başladılar. Okullar daha sonra kopya çekmenin muhtemel olduğunu belirlemek için yazılım kullandı. Ancak, okul yetkililerinin hukuk departmanı bunu kesin olarak kanıtlamanın bir yolunu görmemektedir. Öğrencileri suçüstü yakalamak gerekir.

Abitur sınavlarından aylar önce, Hamburg okul yetkilileri ChatGPT gibi yapay zekayı tartışmıştı. Hamburg Eğitim Senatörü Ties Rabe bu yılın Ocak ayında “Hamburg’daki birçok sınavın yerini sunumlar veya daha uzun ev ödevleri alabileceğinden, okul çocuklarının ilgili işi yapıp yapmadıkları eskisinden daha da belirsiz olacak” dedi. Okul yetkilileri, bir sonraki Eğitim Bakanları Konferansı’nın (KMK) konusunu acil olarak kaydetti. Bir sonraki KMK 22./23 içindir. Haziran 2023 Berlin’de planlanıyor. “Eğitimde yapay zeka” bu yılın Mart ayı ortalarında bir önceki KMK’da tartışılmıştı.

“aldatma yaygındır”

Schüler:innenkammer Hamburg, ChatGPT’nin yeni bir tür kopya çekmeyi mümkün kıldığını kabul ediyor, ancak kopya çekmenin kendisi okulda yeni değil. NDR, “uyum sağlamamız gereken” bir gelişmedir. Dolandırıcılık vakalarından çok yapay zekanın okulda sunabileceği fırsatlarla ilgili.

Eğitim Senatörü Rabe Ocak ayında, AI araçlarının dersler ve okullar üzerindeki etkilerinin şu anda kimsenin değerlendiremeyeceğini, gelişimin hızlı ve dinamik olduğunu söyledi. Rabe, öğretmenlerin ChatGPT’yi, örneğin kişiselleştirilmiş öğretim materyali veya bireysel geri bildirim, hatta muhtemelen oluşturulan metinleri rapor etmek için de kullanabileceğine dikkat çekiyor. Bu, AI tabanlı araçların teknik olarak sağlam ve pedagojik olarak yetkin bir şekilde ele alınmasını gerektirir.

Bayerischer Rundfunk çalışanları, ChatGPT’nin Abitur’u bile geçip geçemeyeceğini kontrol etti. AI chatbot, bu yılın Şubat ayında Almanca, matematik, tarih ve bilgisayar bilimi konularında Bavyeralı Abitur’dan gelen görevlerle ilk denemede başarısız oldu. O zamanlar hala GPT-3.5’i temel alıyordu, ancak bu hafta GPT-4, BR raporlarına göre çok daha iyi performans gösterebildi. Genel olarak, AI “iki kişilik bir öğrenci” olacaktır. GPT-4, bu yılın Mart ayı ortasında piyasaya sürüldü.

(uygulama)

Haberin Sonu