7 bin müracaattan 9 kişi galip çıktı

ahmetbeyler

Yeni Üye
Çocuklara mükafatlarını veren ve İstanbul’u süratle gelişen teknoloji çağını kaçırmaması gerektiğinin altını çizen İmamoğlu, “Bu kent, bu alanda başarılı milyonlarca insanıyla 21. yüzyıla damga vurmalı. Bunun muvaffakiyet adımlarını daima birlikte atmayı ve bunu geliştirmeyi istiyoruz. Sizlerle birlikte geleceği hazırlamak istiyoruz” dedi.

BEYOĞLU / İSTANBUL

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ve Microsoft Türkiye iş birliği ile düzenlenen, İstanbul’un tarihi yapılarının dünyanın en tanınan oyunlarından biri olan “Minecraft” ile modellenmesini amaçlayan yarış tamamlandı. Müsabakaya, 25 Mart-2 Nisan 2022 tarihleri içinde, birinci ve ortaokul yaş aralığındaki yaklaşık 7 bin çocuk müracaat yaptı. 4-9 Nisan’da başvuran öğrencilere eğitim verildi. 9-20 Nisan’da, “proje geliştirme-modelleme süreci”, 20 Nisan’da yarı finale kalan son 10 projenin seçimi, 21 Nisan’da da finale kalan projelerin belirlenmesi tamamlandı. Müsabakanın finali ise, Sütlüce’deki Oyun Geliştirme Merkezi’nde (OGEM), İBB Lideri Ekrem İmamoğlu’nun iştirakiyle gerçekleştirildi.

“İBB OLARAK, İSTANBUL’U SÜRATLİ DÖNÜŞÜME ADAPTE ETMEK İSTİYORUZ”

Teknoloji hayatın her alanında var olduğunu belirten İmamoğlu, “Büyükşehir Belediyesi olarak da biz, İstanbul ismine, bu süratli dönüşüme, olabildiğince süratli adapte olma uğraşı içerisindeyiz. Tabiri caizse, geleceğin dünyasını inşa etmek istiyoruz. 2050’yi düşünüyoruz. Hatta arkadaşlarımla, ‘2100’ü düşünmemiz gerek’ diye konuşuyoruz. Yarışa katılan yaş kümesi için 2050’nin yakın vakit olduğunu kaydeden İmamoğlu, “Onların ömürlerinin güç dolu vakitlerinde 2050’de olacağız. O bakımdan biz, geleceği hazırlama konusunda, bu çağın ortasında olan her aklı, her zihni, her teknolojiyi, her bilgiyi nasıl en efektif formuyla, en süratli biçimiyle hayatımıza katarızın ağır bir uğraşını ortaya koyuyoruz” dedi. Oyun geliştirme konusunda son devirde dünya çağında başarılı işlerin çıktığını hatırlatan İmamoğlu, yakın vakitte kurdukları OGEM’in de bu manada bir başlangıç olduğuna vurgu yaptı. “Değerli gençlerimiz burada bizimle birlikte iş birliği yapıyorlar, çalışıyorlar” diyen İmamoğlu, “Ve istiyoruz ki; dijital kesimde İstanbul, biroldukca alanda, dünyanın bir merkezi, lokomotifi olsun. Bu noktada oyun geliştirme konusunda da tahminen de en güzeller İstanbul’da çıkacaktır, çıkmaya devam edecektir. Onlara dayanak oluyoruz, imkanlar sağlıyoruz ve bu çalışma alanlarıyla birlikte daha verimli olmalarına katkı sunuyoruz. Teknolojiyi faydalı kullanacağınız her alanda, bizler de sizlere, bilhassa bu kentin çocuklarına ve gençlerine takviye olma konusunda kararlıyız” sözlerini kullandı.

“BU KENT 21. YÜZYILA DAMGA VURMALI”

“Bu yarış ile İstanbul’umuzu oyunla modelleme imkanını bulduğunuzu görüyorum” diyen İmamoğlu, şunları söylemiş oldu:

Bu kent, bu alanda başarılı milyonlarca insanıyla 21. yüzyıla damga vurmalı. Ve buna kabiliyeti bizim çocuklarımızın, bu kentin çocuklarının ve gençlerinin var. Bunun muvaffakiyet adımlarını daima bir arada atmayı ve bunu geliştirmeyi istiyoruz. Sizlerle birlikte geleceği hazırlamak istiyoruz. İstanbul, dünya çapında bir kent, fakat bununla birlikte dünya çapında örnek bir kent olmasını istiyoruz. Örnek bir mahallî idare olsun istiyoruz. Bu sebeple işte tam da o teknolojiyle ilgili gelişim periyoduna katkı sunmayla ilgili, yalnızca OGEM değil, Yer İstanbul, Data Laboratuvarı ve öteki ilçelerde açacağımız teknoloji merkezleri, gençlere çalışma ortamı sağlayacak olan alanlar, ofisler. Bu manada hem kendi gelişimlerine katkı sunacaklar birebir vakitte İstanbul’un dijital dönüşümünü en üst düzeye taşımaları için onlara fırsat vermiş olacağız. Bu vesileyle, Türkiye’nin ve hatta dünyanın her yerinden yaratıcı düşünen gençlerinin de beraberinde İstanbul’u kendilerine bir merkez haline getirmelerini ve burayı, ‘Ben İstanbul’a gideyim, oradaki fırsatlar benim gelişmeme daha düzgün imkanlar tanır’ diyerek buraya gelmelerini dilek ediyorum. Dünyanın biroldukça değerli teknoloji şirketinin de kendisine İstanbul’u merkez edineceği günlerin olmasını diliyorum. Zira bizim hem gençliğimiz var hem epey çocuğumuz var birebir vakitte geleceğe dair en yüksek umutlarımız var.”

ÖZBİLGİN: “İLGİ, BEKLEDİĞİMİZDEN AĞIR OLDU”

Ülke beşerinin bu manadaki umutlarını Mustafa Kemal Atatürk’ün yeşerttiğini kaydeden İmamoğlu, “her insanın, geçmişte çocuk olan bizlerin de bugün çocuk olan her insanın de hoş bayramını tebrik ediyorum, kutluyorum. Umuyorum ki; ikinci yüzyılında Cumhuriyet’in, teknolojide bayrağını en üst yerlere diken yeni jenerasyonla bir ortada geçirmeyi diliyorum” dedi. Microsoft Türkiye Lideri Levent Özbilgin de konuşmasında, şunları söylemiş oldu:

“Kısa müddet evvel duyurduğumuz yarışımız, beklediğimizden de ağır bir ilgiyle karşılandı; tam 7 bin çocuğumuz müracaatta bulundu. Doğal ki bu çocuklarımız içinde Microsoft’un Minecraft programını okul müfredatlarında işledikleri için bilen çocuklar da vardı, az bilen çocuklar da vardı. Bizim eğitim grubumuz, ayrım gözetmeksizin dileyen tüm çocuklara 6 gün boyunca akşam saatlerinde Minecraft eğitimi verdiler. Bugün huzurunuzda finale kalan ve ödül almaya hak kazanan 3 projenin yaratıcısı olan çocuklarımızın heyecanını paylaşmak, gözlerindeki pırıltıyı görmek hakikaten eşsiz bir duygu… Yalnızca bu yarışa bu kadar ağır iştirak olduğunu görmek dahi bizim eğitim alanındaki yatırımlarımızı devam ettirmemiz için kâfi bir sebep. Lakin biz, bu topraklarda daha birçok gizli cevherler olduğuna inanıyoruz ve bu cevherleri teknolojiyle buluşturmayı, toplumsal sorumluluklarımız içinde görüyoruz” sözlerini kullandı.

MÜKAFATLAR İMAMOĞLU’NDAN

Konuşmaların akabinde dereceye giren 4 grup, mükafatlarını İmamoğlu ve Özbilgin’den aldı. Yarışın kazananları “Sultanahmet Camii” modellemesiyle, Poyraz Eroğlu ve Recep Han Işık; “Çinili Köşk” modellemesiyle, Asya Eroğlu, Deniz Ceviz; “Dolmabahçe Sarayı” modellemesiyle Ahmet Furkan Demirci, Erdinç Efe Duransel, İsmail Öztürk ile “Pera Palas” modellemesiyle, Nilda Kıymaz ve Defne Acer oldu.