Yapay zeka, yarı iletkenler, kuantum bilgisayarlar: AB ve Japonya dijital ortaklığı güçlendiriyor

amerikali

Yeni Üye

1. Yapay zeka, yarı iletkenler, kuantum bilgisayarlar: AB ve Japonya dijital ortaklığı güçlendiriyor

Avrupa Birliği ve Japonya ikinci Dijital Ortaklık Konseyini Salı günü Brüksel'de düzenledi. AB Komisyonu bunu bir basın açıklamasıyla duyurdu.

Reklamcılık

Toplantıda dijital kimlikler ve güven hizmetlerine ilişkin işbirliği anlaşması imzalandı. Bu anlaşmanın elektronik ticarete fayda sağlaması ve verimliliği artırması amaçlanıyor. Ayrıca, temel dijital teknolojilere ilişkin işbirliği genişletilecektir.

Yarı iletkenler, 6G, denizaltı kabloları

Yarı iletkenler alanında her iki taraftan da uzmanlardan oluşan bir ekip oluşturulacak. Ekibin 2023 yılından itibaren bir memorandum uygulamaya koyması bekleniyor. İşbirliğinin, araştırma ve geliştirmenin yanı sıra, yarı iletken tedarik zincirindeki kritik aksaklıklar için bir erken uyarı sistemi oluşturması da amaçlanıyor.

Ayrıca AB ve Japonya ortak araştırma projeleri başlattı. Amaç, 6G teknolojilerinin geliştirilmesine yönelik ortak standardizasyon girişimlerini desteklemektir.

Her iki taraf da güvenli bir denizaltı kablo altyapısının önemini yineledi. Her iki taraf da Avrupa ile Japonya arasında doğrudan bağlantılar geliştirmek için birlikte çalışmaya devam etmek istiyor.

Kuantum hesaplama, siber güvenlik, yapay zeka ve ifade özgürlüğü

AB ve Japonya, yüksek performanslı bilgi işlem (HPC) alanındaki işbirliklerini sürdürmek ve gelecekteki ortak projeler için kullanım örneklerini araştırmak istiyor. Her iki ortak da beceri açığını gidermeye yönelik standartlar ve stratejiler dahil olmak üzere siber güvenlik konusunda işbirliği fırsatlarını araştırıyor.

AB ve Japonya, yapay zeka (AI) alanında daha yakın işbirliği konusunda anlaştılar. Ortaklar, AB Yapay Zeka Ofisi ile Japon Yapay Zeka Güvenliği Enstitüsü arasındaki işbirliğini geliştirmek ve Hiroşima'daki yapay zeka sürecini ve G7 Davranış Kurallarını desteklemek istiyor. Ayrıca AB, Japon şirketlerini, AI Yasasına gönüllü olarak erken uyumu teşvik etmek için Komisyon'un AI Paktına katılmaya çağırıyor.

Hem AB hem de Japonya, garantili ifade özgürlüğü ile güvenli bir çevrimiçi ortam sağlamak istiyor. Bu amaçla Dijital Piyasalar Yasası (DMA) veya Dijital Hizmetler Yasası (DSA) gibi yasalara ilişkin bilgilerin paylaşılabileceği bir bilgi kanalı oluşturulmalıdır.

Daha iyi işbirliği

AB-Japonya Dijital Ortaklığı, Hint-Pasifik bölgesindeki işbirliğine yönelik AB stratejisinin bir parçasıdır. Japonya ve AB dünyanın en büyük dijital ekonomileri arasında yer alıyor. Dijital ortaklığı 12 Mayıs 2022'de Tokyo'daki 29. Japonya-AB Zirvesi'nde başlattılar. İlk toplantı Temmuz 2023'te gerçekleşti. Ortaklığın amacı dijital konularda iş birliğini geliştirmektir. Bir sonraki toplantının 2025 yılında Tokyo'da yapılması planlanıyor.

(hze)

Haberin Sonu