Uydu karşıtı silahlar: Uzay endüstrisi yıkıcı testlere son verilmesi çağrısında bulunuyor

amerikali

Yeni Üye
Uzay endüstrisindeki düzinelerce şirket, yıkıcı uydusavar silahların (ASAT) testlerine karşı ortak bir çağrı yayınladı. Bu nedenle hep birlikte, uydu fırlatmalarına ilişkin uluslararası bir moratoryumu destekliyorlar; Federal Almanya Cumhuriyeti de dahil olmak üzere birçok eyalet ABD hükümetinin inisiyatifiyle buna katıldı. Şirketler artık bu tür fırlatmaların uzay sistemlerimize ve kullanıldıkları ortamın sürdürülebilir kullanılabilirliğine doğrudan tehdit oluşturduğunu yazıyor. Uzaydaki nesnelerin hedefli olarak yok edilmesi ekonomik kalkınmaya yönelik bir tehdittir ve gelecekte bu tür testlerin engellenmesi için çaba gösterilecektir.

ReklamcılıkABD hükümeti baskısı


Sektör, “Yıkıcı uydusavar silahların test edilmemesine ilişkin uluslararası taahhütleri destekleyen beyan” ile diğer ülkeleri de moratoryuma katılmaya teşvik etmek istediğini söylüyor. Şu ana kadar Avrupa Birliği’nin 27 üye ülkesinin tamamı da dahil olmak üzere toplam 37 ülke buna katıldı. Sektördeki imzacılar arasında artık Kuiper uydu internet projesine sahip Amazon, Axiom Space, Clearspace, Eutelsat, Iridium, Leo Labs ve Planet yer alıyor. Ayrıca dikkat çekici olan, listede kimin eksik olduğu, özellikle de Elon Musk’un şu anda hakim olan uzay şirketi SpaceX ve United Launch Alliance veya Arianespace gibi roket operatörlerinin eksik olduğu.

Test amaçlı uydu fırlatmama taahhüdü, iki yıl önce Rusya’dan gelen, aktif olmayan bir Sovyet uydusunun karadan fırlatılan bir füze tarafından düşürülmesine bir yanıttır. Bu, 1.600’den fazla tanımlanabilir enkaz parçasıyla sonuçlandı ve o zamandan bu yana çok daha küçük parçalar, alçak Dünya yörüngesindeki diğer uyduları tehlikeye attı. Fırlatmadan kısa bir süre sonra, ISS mürettebatı bile geçici olarak güvenli bir yere kaçmak zorunda kaldı. ABD Başkan Yardımcısı Kamala Harris daha sonra bu tür testleri pervasız olmakla eleştirdi ve Çin’in 2007’de böyle bir test yaptığını hatırlattı. O dönemde ABD’nin de bu türden birkaç fırlatma gerçekleştirdiğinden bahsetmemişti. O zamandan beri ABD moratoryum çağrısında bulunuyor.


(mho)Haberin Sonu