Tufan Türenç’ten bana gelen bildiri… Fethi Yılmaz yazdı

ahmetbeyler

Yeni Üye
Kimi vefatlar var ki gerisinde koca bir tarih ile yüzlerce hatta binlerce beşerde da silinmeyen bir tarih bırakıyor.

Gazeteci Tufan Türenç de bu isimlerden biri…

kimi vakit “ne büyük şans” diyorum kendi kendime…

çabucak hemen 20’li yaşların başında ne fazlaca usta gazeteci isimle temas kurmuş, tanışmışım.

77 yaşındaki Tufan Türenç bugün ömrünü kaybetti.

Haberi gazeteci ağabeyim, Tufan Türenç’le birlikte Basın Kurulu idaresinde olan Barış Terkoğlu’nun bana attığı bildiriyle öğrendim.

Aklıma yıllar evvel Tufan Türenç’in attığı ileti düştü. Üstelik Türenç’in attığı ileti Barış Terkoğlu’nda ortasında olduğu gazeteciler ile ilgiliydi.

Odatv’de işe başlayalı çabucak hemen 4 ay olmuştu.

Tarihler 14 Şubat 2011’i gösteriyordu ki, FETÖ’nün gayesi bu kere kumpaslarını sabah akşam dokümanları ile çürüten Odatv oldu.

Evvel Soner Yalçın, Barış Pehlivan ve Barış Terkoğlu’nu kumpasla gözaltına alıp tutukladılar. Akabinde Doğan Yurdakul, Müyesser Yıldız, Yalçın Küçük, Sait Çakır ve Coşkun Musluk tutuklandı. Hepsinin buluştuğu yer Odatv’ydi. O günlerde iktidar için FETÖ yani cemaat makbul ve yan yana yürünen kardeşti.

Odatv’deki haber masasında Şahin arkadaşımla birlikte iki kişi kalmıştık. Yapılan operasyonu yazabilen gazeteci sayısı ise çok azdı. Bir yanda periyodun “hizmet hareketi” FETÖ, öte yanda da operasyona dayanak çıkan iktidar partisi AKP vardı. Malum “medyanın” tetikçi kalemleri sabah-akşam kumpası aklamaya çalışırken, kimi gazeteciler ise köşeye çekilip yaşananları izleme başladı.

Tufan Türenç ise, o devir de köşesine çekilenlerden olmadı.

Evvel 16 Şubat akabinde da 18 Şubat 2011 tarihinde iki yazı kaleme aldı.

18 Şubat tarihindeki yazısının başlığı: “İleri Demokrasi Fiyaskosu” idi
.

“Soner Yalçın gerçek bildiğini yazmayıp iktidar şakşakçılığı yapsaydı, baş üstünde taşınırdı” dedi ve Odatv operasyonunu iktidarın ileri demokrasi tarifinin çöküşü olarak yorumladı.

Bu yazılarından daha sonra kendisine ulaşıp, demeç almak istedim.

O devir cüretle Odatv kumpasını yazacak ya da Odatv’ye konuşacak gazeteci sayısı, iki elin parmakları kadardı.

Tufan Türenç’e ulaşamadım, lakin daha sonrasında telefonuma bir ileti düştü.

“Selamlar Fethi kardeşim. Çok geçmiş olsun, yanınızdayız” diyordu bildiride Tufan Türenç.

Sahiden iletide yazdığı üzere de oldu.

daha sonrasındaki telefon görüşmelerimiz de dayanak kelamlarını ve “ne yapabiliriz” tabirlerini daima yenidenladı. Tufan Türenç, Basın Kurulu Lideri eşi Pınar Türenç’le bir arada kumpas çökene kadar duruşmalar da dahil Odatv’nin yanında durdu.

2017 yılında bu defa yeni şekillenen medyada amaç kendisi oldu ve Hürriyet’ten kovuldu. Zira, yeni Hürriyet’te artık yöneticilik yapamazdı.

77 yaşında hayata veda eden Tufan Türenç, gerisinde kitaplar, haberler, yüzlerce makale bir de onurlu bir tarih bıraktı.

Fethi Yılmaz