Tesla model Y tarih yazıyor: ilk kez bir elektrikli otomobil dünyanın en çok satan otomobili oldu

bilimsel

Üye
Otomobil tarihinde ilk kez, tamamen elektrikli bir otomobil, dünya çapında en çok satan otomobiller sıralamasında birinci sırada yer alıyor. 2023’ün ilk çeyreğinde gerçekleşti ve açıkçası sadece bir Tesla olabilirdi. Özellikle, Jato Dynamics tarafından işlenen verilere göre, 53 pazar ve 31 pazar için resmi tahminler dahil olmak üzere, Ocak ve Mart ayları arasında dünya çapında 267.200 adet satan bir Tesla Model Y. 2022 yılının aynı dönemine göre yaklaşık %69 artış göstererek ana pazarı olan Çin’de, %68 artışla Amerika Birleşik Devletleri’nde ve en çok satan araç konumuna geldiği Avrupa’da mükemmel sonuçlar elde ediyor.


Kesinlikle Tesla’nın sahibi Elon Musk tarafından yılın başında kararlaştırılan fiyat indiriminden kaynaklanan bir başarı, ancak aynı zamanda Model Y’nin ait olduğu SUV ve elektrikli olmak üzere iki tür arabanın arka rüzgarına da yabancı değil.


Yılın ilk çeyreğinde Y dünya rekorunu elde etme hedefi Musk tarafından geçen Ağustos 2022’deki yıllık hissedarlar toplantısında zaten duyurulmuştu. 2022’nin tamamı boyunca Tesla Model Y, Toyota Corolla ve Toyota Rav4’ün ardından 747.500 adetle dünyanın en çok satan üçüncü otomobili oldu. Ancak Japon şirket, ilk beşte dört otomobile sahip olduğu için 2023’ün ilk çeyreğinde kendisini de “teselli edebilir”.konular