Terbiyeli Mantar Çorbası

bilimsel

Üye
Terbiyeli Mantar Çorbası Tanımı İçin Materyaller

• 500 gr mantar (organik tabiattan toplanmış)
  • 1 adet kuru soğan
  • Yarım kapya biber
  • 5-6 su bardağı sıcak su
  • Karabiber
  • Kırmızı pul biber
  • Tuz
Terbiyesi için;

• 3 yemek kaşığı un
  • 1 su bardağı süt
  • 1 adet yumurta
Terbiyeli Mantar Çorbası Tanımı Nasıl Yapılır?

Not EkleTanımı Yazdır

1. Birinci evvel kuru soğan ince doğranır.
  2. Mantarlar küçük küçük doğranır. (ben köyde yaşadığım için bahçeden topladığım mantarları kullandım bu yüzden bi taşım (5 dk) haşladım ,sizde hangi mantar var ise onu kullanabilirsiniz).
  3. Yağda yavaşça kızaran soğanlarla birlikte mantarlar suyunu çekene kadar kavrulur.
  4. Üzerine sıcak su eklenir ve kaynamaya bırakılır.
  5. Farklı bir kapta yumurta çırpılır. Süt ve un eklenir yeterlice karıştırılır.
  6. Çorbanın suyundan biraz alınır ve ılınması sağlanır.
  7. Terbiyemizi yavaşça çorbamıza karıştırırız.Bi on on beş dk kadar daha kaynatılır.
  8. Mantarlar yumuşadı ise çorbamız hazırdır.
  9. Üzerine tavada 2 yemek kaşığı yağda kızarttımız nane, kekik ve karabiber kırmızı biberi ekleriz. Çorbamız servise hazırdır. Afiyet olsun.
Doğal mantarla daha lezzetli olduğu için ben zehirsiz olanlarından yapıyorum. Her ihtimale karşı zehiri gitsin diyede hemde doğal mantarlar biraz geç pişer çabuk pişmesi için bi taşım haşlıyorum. Sizlerde kültür mantarı ile yapabilirsiniz birebir lezzette olmaz ancak ben daha evvelden kültür mantarı ile denedim oda hoş oldu. Ayrıyeten mantar fazla olduğu vakit toplayıp bi taşım haşlayıp buzluğum atıyorum lazım olduğu vakit çıkarıp kullanıyorum. Sizlerede tavsiye ederi. Herkese kolay gelsin. ????.

Terbiyeli Mantar Çorbası Tanımı Fotoğraflı Yapılışı