“Starship”: Patlamaya rağmen “diğerlerinin başarılı testi”

amerikali

Yeni Üye


  1. “Starship”: Patlamaya rağmen “diğerlerinin başarılı testi”

Şimdiye kadar yapılmış en büyük roket sisteminin ikinci bir test sırasında patlamasının ardından Elon Musk ve onun özel uzay şirketi SpaceX kararlılığını sürdürüyor. SpaceX, kısa mesaj servisi X (eski adıyla Twitter) aracılığıyla bunun “heyecan verici” bir test lansmanı olduğunu belirtti. “Bunun gibi bir testin başarısı öğrendiklerimize bağlıdır ve bugünkü test, SpaceX’in yaşamı çok gezegenli hale getirmeye çalıştığı bir dönemde Starship’in güvenilirliğini artırmamıza yardımcı olacaktır.”

ReklamcılıkHerhangi bir sonuçsal hasara yol açmayan bir “kaza”


“Yıldız Gemisi” daha önce Cumartesi günü yapılan ikinci testte öncekinden daha uzağa uçmuştu ancak daha sonra tekrar patladı. İnsansız “Starship”in ilk roket aşaması “Süper Ağır” güçlendiricisi, canlı görüntülerin gösterdiği gibi, Cumartesi günü ABD’nin Teksas eyaletindeki SpaceX uzay limanından kalkıştan birkaç dakika sonra ve ayrılmadan kısa bir süre sonra yapılan test sırasında patladı. O zamana kadar “Süper Ağır”ın 33 motorunun tamamı, 74 kilometre yükseklikteki sahne ayrımına kadar çalışıyordu. SpaceX’in canlı yayınındaki yorumcular daha sonra ikinci roket etabının da patladığının varsayıldığını duyurdular.

Özellikle, aşama ayrımı için yeni sözde “sıcak aşamalandırma” süreci – ilk aşama hala mekanik olarak üst aşamaya bağlı olmasına ve ateşlemeye rağmen “Starship”in altı motorunun zaten ateşlendiği – başarılı oldu. önceki bulgulara. İşlem için ağustos ayında iki kademe arasına, üst kademe motorlarından gelen sıcak gazların yana kaçabileceği yuvalı özel bir halka yerleştirildi.

ABD Federal Havacılık İdaresi (FAA), test sırasında bir “aksilik” yaşandığını ve füze sisteminin kaybedilmesine neden olduğunu söyledi. “Herhangi bir yaralanma veya kamu tesislerinde hasar bildirilmedi.” FAA rutin bir olay olarak olayla ilgili bir soruşturma başlattı.

“Öğrenme şansı”


Testin ardından Musk, ABD uzay ajansı NASA’nın başkanı Bill Nelson gibi tüm SpaceX ekibini X aracılığıyla tebrik etti. Nelson, “Uzay yolculuğu, yapılabilir zihniyeti ve cesur yenilikler gerektiren cesur bir maceradır” diye yazdı. “Bugünkü test, öğrenme ve sonra tekrar uçma şansıdır. NASA ve SpaceX birlikte insanlığı Ay’a, Mars’a ve ötesine geri götürecek.”

Toplam yüksekliği 120 metre olan “Yıldız Gemisi”, Özgürlük Anıtı’ndan daha büyük. Şimdiye kadar yapılmış en güçlü roket sistemidir. Nisan ayındaki ilk test uçuşu sırasında, kalkıştan kısa bir süre sonra bir “Yıldız Gemisi” patladı.

Birkaç kilometre taşına daha ulaşıldı


İkinci testte en azından birkaç dönüm noktasına daha ulaşıldı: Fırlatmadan birkaç dakika sonra iki roket aşaması ayrıldı; bu, ilk testte başarılı olamayan bir şeydi. Ancak roketin alt kısmı kısa bir süre sonra başlangıçta bilinmeyen bir nedenden dolayı patladı ve planlandığı gibi Meksika Körfezi’ne inmedi.

Üst roket kademesi bir süre daha uçmayı sürdürdü ve yaklaşık 140 kilometre yüksekliğe ulaştı. Daha sonra canlı yayında sinyalin kesildiği ve üst roket kademesinin de patladığının varsayıldığı söylendi. Başlangıçta roketin kendi kendine patlayıp patlamadığı, eğer patladıysa hangi nedenle patladığı ya da mühendislerin güvenlik nedenleriyle roketin otomatik olarak patlamasına izin verip vermediği belirsizliğini koruyordu. Aslında 240 kilometre yüksekliğe tırmanıp yaklaşık bir buçuk saat sonra Pasifik’teki Hawaii yakınlarına inmesi gerekiyordu.

Beklenecek birçok testten biri


SpaceX, bunun beklenecek birçok testten sadece bir saniyesi olduğunu ve şirketin felsefesine uygun olarak öncelikle veri toplamakla ilgili olduğunu önceden duyurmuştu: “Hiçbir şey ters gitmezse, hala iyileştirme fırsatları vardır.” Musk zaten ilk denemeyi bir başarısızlık olarak değil, “heyecan verici bir test başlangıcı” olarak sınıflandırmıştı.

Yaklaşık 70 metre uzunluğundaki “Süper Ağır” itici ve yaklaşık 50 metre uzunluğundaki “Starship” olarak da adlandırılan üst kademeden oluşan “Starship”, Ay ve Mars’a insanlı görevler gerçekleştirmeyi amaçlıyor. Sistem, uzay aracı ve roketin Dünya’ya döndükten sonra tekrar kullanılabilecek şekilde tasarlandı. Gelecekte sistem 100 tonun üzerinde kargo taşıyabilecek.

Aya geri dön


NASA, Artemis programıyla insanları aya geri getirmek istiyor. Bir dizi testin ardından SpaceX, “Yıldız Gemisi”nin ay yüzeyine indiği en az bir insansız gösteri görevinde uçmak istiyor. NASA, dev roketin tüm NASA gereksinimlerini ve yüksek mürettebat güvenliği standartlarını karşıladığında ilk Artemis görevine hazır olacağını yazıyor. O zamana kadar Musk’un şirketi ay modülünü inşa etmekle görevlendirildi. SpaceX bir gün Mars’a gitmeyi umuyor.
(benim)Haberin Sonu