Samuray kılıçlı vahşette sonuncu rapor ulaştı; cezai ehliyeti tam çıktı

ahmetbeyler

Yeni Üye
Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya tutuklu sanık Can Göktuğ Boz, Diyarbakır’da bulunan cezaevinden Ses ve Manzaralı Bilişim Sistemi’yle (SEGBİS) bağlandı. Duruşmada Başak Cengiz’in annesi Beyhan Cengiz, babası Avni Cengiz, nişanlısı Yetenekli Mızrak ve hayli sayıda Başak Cengiz’in akrabası yer aldı. Duruşmada taraf avukatları da hazır bulundu.

CEZAİ EHLİYETİ TAM ÇIKTI

Mahkeme Lideri İsimli Tıp Üst Konseyi’nden gelen en son raporu okudu. Raporda tutuklu sanık Can Göktuğ Boz’un cezai ehliyeti tam çıktı. Cengiz ailesinin avukatı Mustafa Tırtır, İsimli Tıp Şurası Üst Konseyi’nden rapora katıldıklarını belirtti.

“BU BENİM TAHMİNİM”

Rapora karşı kelam verilen tutuklu sanık Can Göktuğ Boz ise “Bir özel hastane hekimi benim beyin hücresindeki zararımdan dolayı ölebileceğimi söylemişti. Beyin hücresi ziyanım olarak Türkiye’de en hayli ziyan bakılırsan hasta olabilirim” dedi. Mahkeme Lideri sanığa bunu kimin dediğini sorunca, sanık Boz, “Kimse söylemedi, bu benim tahminim” sözlerini kullandı.

Sanık avukatları ise ATK Üst Heyeti’nden gelen raporu kabul etmediklerini tabir etti.

Cumhuriyet Savcısı, ATK Üst Şurası’ndan gelen raporu dikkate alarak evvelki celse verdiği ağırlaştırılmış müebbet mahpus cezası istemli mütalaasını tekrar etti.

“ŞEYTANI BERTARAF EDİYOR”

Mütalaaya karşı kelam verilen Başak Cengiz’in babası Avni Cengiz, nişanlısı Uzman Mızrak ve ablası Zennure Türk sanığın en ağır biçimde cezalandırılmasını istedi.

Anne Beyhan Cengiz ise sanık avukatlarının Boz’un akıl sıhhatinin yerinde olmadığını argüman ederek özel raporlar sunduğunu lisana getirdi. Anne Cengiz, “Akıl sıhhatinin nasıl olduğunu anlatabilmek için olayı anlatayım. Olay günü 1 metre kılıcını kuşanıp pusuya yatıyor. Elinde kahvaltı bıçağı bile olmayan kendisini savunamayacak birine arttan saldırıyor. Diyelim ki ezberlettiler bu savunmasını akıl sıhhati olmayan biri unutur saniyesinde” diye konuştu.

Sanığın birinci duruşmadaki ‘Kulağıma şeytan fısıldadı’ formundaki beyanını da hatırlatan Anne Cengiz, Mahkeme Lideri’ne şöyleki seslendi: “Biliyoruz ki şu mübarek aylarda şeytan bağlıdır. Sizin içinizde de bizim içimizde de şeytan vardır. Siz ondan duyduğunuz şeyleri duydurursunuz, adalete güvendiğiniz için. Sanık şeytanın kendisine ‘Ya sen diğerine ziyan vereceksin ya da intihar edeceksin’ söylemiş olduğini söylemişti. Kendi canı kelam konusu olduğunda şeytanı bertaraf ediyor. Akıl sıhhati olmayan bunu yapabilir mi?” formunda konuştu. Anne Cengiz, “Ben sahiden de en ağır cezayı almasını istiyorum. Başak Cengiz nitekim örnek bir insandı bu dava kararında da sanığın örnek bir ceza almasını talep ediyorum” diyerek kelamlarını bitirdi.

SON KELAMINI SÖYLEDİ

Son kelamı sorulan tutuklu sanık Can Göktuğ Boz, “Söyleyecek bir şeyim yoktur” dedi.

Mahkeme davayı karara bağlamak üzere duruşmaya orta verdi.