Mercedes-Benz 300 SLR şimdiye kadar satılan en kıymetli araba oldu!

ahmetbeyler

Yeni Üye
Klasik arabaları hepimiz seviyoruz. Dizaynları, az bulunmaları ve sürüş hisleri ile bu arabalar her vakit özel kalmaya devam edecek. Lakin bu arabaların kimileri var ki epey daha özel. Bu araçlardan bir tanesi de kuşkusuz martı kanadı halinde açılan kapıları ile Mercedes-Benz 300 SLR. Geçtiğimiz günlerde yapılan bir açık arttırma ile yeni sahibine kavuşan araç, dünyanın en kıymetli arabası unvanını da ele geçirdi.

Mercedes-Benz 300 SLR için ödenen para dudak uçuklatıyor!

RM Sothbey’s tarafınca düzenlenen bilinmeyen açık arttırma ile yeni sahibini bulan 1955 model Mercedes-Benz 300 SLR Unlenhaut Coupé, 135 milyon euro‘luk (yaklaşık 2.3 milyar TL) pahası ile dünyanın en kıymetli arabası oldu. Yalnızca iki örneği bulunan araç bu fiyatı ile bununla birlikte dünyada satılan en kıymetli 10 nesneden biri olmayı başardı.

90 milyon euro ile başlayan kapalı açık arttırma 135 milyon euro’ya kadar çıkarak büyük bir rekor kırdı. Rekorun evvelki sahibi ise 70 milyon euro bedeliyle 1963 Tour de France galibi olan iki adet Ferrari 250 GTO’ydu.


Pekala bu arabası bu kadar pahalı yapan şey ne? Adeta bir sanat yapıtı üzere görünen bu araba arkasında büyük bir tarihi de taşıyor. SLR, F1 efsanesi Juan Manuel Fangio tarafınca kullanılan iki defa Dünya Şampiyonası kazanan W 196 R Grand Prix arabasına dayanıyordu. O periyodun olağanüstü makineleri içinde gösterilen SLR, 1955’te Dünya Spor Araba Şampiyonası’nı kazandı, fakat birkaç ay daha sonra 24 Hours of Le Mans’taki büyük bir kaza ise her şeyi değiştirecekti.

O vahim günde, Pierre Levegh kullandığı Mercedes-Benz ile büyük bir kaza yaptı. Kalabalığın içine dalan araba 83 kişinin ölmesine ve 180 kişinin de faydalanmasına niye oldu. Bu olay, bugüne kadar motor sporları tarihinin en ölümcül kazası oldu. Yaşanan trajedinin akabinde ise Mercedes-Benz yarışlardan çekildi. Alman üretici 1989 yılına kadar tekrar yarışlara dönmeyecekti.


Bu üzücü olayın üzerine SLR’nin baş mühendisi ve dizayncısı olan Rudolf Uhlenhaut, kalan SLR yarış otomobillerini günlük olarak kullanılmak üzere coupe arabalara dönüştürdü. 290 km/s sürate ulaşabilen araçlar o periyodun en süratli yol otomobilleriydi.

Mercedes-Benz uzun yıllardır bu arabası Stuttgart’taki müzesinde sergiliyordu. Lakin Alman üretici 300 SLR’ın artık yuvadan uçma vaktinin geldiğini düşünmüş olacak ki, araç için bir açık arttırma düzenledi. Mercedes-Benz bu açık arttırmayı, yalnızca aracın bakımını üstlenebileceğine inandığı özel müşterilerine davetiye yollayarak yaptı.


Mercedes-Benz, açık arttırmadan elde ettiği geliri etraf bilimleri konusunda eğitim ve araştırma bursları vermek için ayırdı. Öbür Mercedes-Benz 300 SLR ise markanın Stuttgart’daki müzesinde kalmaya devam edecek.

Pekala siz dünyanın en kıymetli arabası olan Mercedes-Benz 300 SLR hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.