M5Stack modülleri için LoRa uzantısının yeni sürümü

amerikali

Yeni Üye
LoRaWan kullanan bağlantılar için (Long range Kfikir Agerçek Nağ), özellikle veriler doğada kaydedilecekse, enerji tasarrufu sağlayan iletim modülleri gereklidir. M5Stack'ın da ürün yelpazesinde böyle bir bileşen var. Ancak LoRa868 modülünün eski versiyonunda, gerçek LoRa çipine (Ra-01H) ek olarak yalnızca bir folyo anten ve bir anten soketi içeriyordu. Sokete ve dolayısıyla kontrol eden işlemci (çekirdek) modülüne olan bağlantı kabloluydu. Bu, yeni işlemci modüllerinde gerekli pinlerin bazen farklı şekilde kullanılması nedeniyle, uzantının yalnızca çekirdek temel modülle çalışabileceği anlamına geliyordu.


Reklamcılık

Eski modelEski modül: çip ve soket kabloluydu.


(Resim: M5Stack)Yeni LoRa868-V1.1 sürümünde bu bağlantılar artık kullanılan çekirdek modüle göre DIP anahtarları aracılığıyla ayarlanabiliyor.
Yeni M5Stacks modülüDIP anahtarları kullanılarak farklı PIN kombinasyonları seçilebilir.


(Resim: M5Stack)Üreticinin pinmap tablosuna göre Core2 ve CoreS3 bileşenleriyle işlem yapmak da mümkün.Pim ataması aynı zamanda karşılık gelen DIP anahtar ayarına sahip daha yeni çekirdek modüllere de uyar.Modül Avrupa'da 868MHz versiyonuyla sağlanmaktadır. Ancak devre kartına bir SMD direncinin yeniden lehimlenmesiyle 433MHz ve 915MHz'e de ayarlanabilir. Artık dahili bir anten yok; bunun yerine harici bir tane sağlanır. İşlemciyle iletişim, 300 kbps'ye kadar veri hızlarına sahip SPI aracılığıyla gerçekleşir. Güç tüketiminin bekleme modunda 1,7 mA, çalışırken ise 20 mA'nın biraz altında olduğu söyleniyor.

Programlama Arduino IDE üzerinden yapılır. İlgili bir yazılım kütüphanesi Github'dan indirilebilir. Üreticinin mağazasında 17,50 ABD doları karşılığında satılmaktadır.
(hgb)Haberin Sonu