Kuantum noktalarının keşfi için Nobel Kimya Ödülü

amerikali

Yeni Üye
Bu yılın Nobel Kimya Ödülü, kuantum noktalarının keşfi ve geliştirilmesi yoluyla nanoteknolojideki temel çalışmaları nedeniyle Moungi Bawanedi, Louis Brus ve Alexei Jekimow’a verildi. Bu, İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi tarafından açıklandı. Ödül toplamda neredeyse 950.000 Euro değerinde olacak.

Reklamcılık

Amerikalı kimyager Moungi Bawendi, Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde (MIT) çalışıyor, Amerikalı Louis E. Brus, Columbia Üniversitesi’nde fizik ve kimya profesörü ve Rus fizikçi Alexei Jekimow, New York’taki Nanocrystals Technology Inc.’de çalışıyor.

Akademi, kuantum noktalarını, boyutları özelliklerini belirleyecek kadar küçük nanopartiküller olarak tanımlıyor. QLED ekranlarda ve LED lambalarda kullanılırlar ve cerrahların tümör dokusunu çıkarmasına yardımcı olabilirler.

Bilgiden uygulamaya

Akademi, “Fizikçiler, teorik olarak boyuta bağlı kuantum etkilerinin nanopartiküllerde meydana gelebileceğini uzun zamandır biliyorlardı, ancak çok az kişi bu bilginin pratiğe dönüştürülebileceğine inanıyordu” diye yazıyor. Üç yeni kimya ödülü sahibi buna katkıda bulundu.

1980’lerin başında Jekimow, renkli camda boyuta bağlı kuantum efektleri yaratmayı başardı. Renk, bakır klorürün nanopartikülleri kullanılarak oluşturuldu ve Jekimow, partikül boyutunun, kuantum etkileri yoluyla camın rengini etkilediğini gösterdi.

Birkaç yıl sonra Brus koloidal yarı iletken nanokristalleri keşfetti ve 1993’te Bawendi kuantum noktalarının kimyasal üretiminde devrim yarattı. Kullanılabilmesi için bu yüksek kalite gerekliydi.

2022 Nobel Kimya Ödülü, biyomoleküllerin hedeflenen yapımına yönelik yöntemler üzerindeki çalışmaları nedeniyle Carolyn Bertozzi, Morten Meldal ve Barry Sharpless’a verildi. Ödül 1901 yılından bu yana veriliyor. 2022 yılına kadar 189 kişiye verilecek.

(uygulama)

Haberin Sonu