Kılıçdaroğlu’ndan Erdoğan’a 10 yıllık mektup

ahmetbeyler

Yeni Üye
Sözcü’den Hürmet Öztürk’ün haberine nazaran, CHP önderi, “Şimdi buradaki temel soru şu: Devleti kim uygun tanıyor, devletin çıkarlarını kim güzel savunuyor? Bizim ne kadar öngörülü olduğumuzu, devleti nasıl tanıdığımızı, Türkiye’nin çıkarlarını savunduğumuzu bir sayfalık mektupla periyodun başbakanı Erdoğan’a göndermişim. Mektubumda ülkenin turizmden, endüstriye, Ortadoğu siyasetlerine kadar dikkati çekmişim. O periyot tekliflerimizin hepsini reddetti. Artık, bütün bağları düzeltmek için kapı kapı geziyor, yalvarıyor” tabirlerini kullandı.

CHP başkanı şu biçimde konuştu:

“Putin’e gidiyor yalvarıyor; (Beni görüştürün, beni barıştırın) diye. hiç bir periyot Türkiye’nin prestiji bu kadar yerle bir edilmemişti. neden yaptın? Hani, (Tükürdüğün testiden, tastan sana su içirtirler) derler ya… Maalesef Türkiye’yi o noktaya getirdi. Bunu üzülerek söz ediyorum. Bir de bu kişi, kendisini (dünya lideri) olarak tanıtıyor . Gittiği her kapıda yüzüne bakılmayan, gittiği her kapıda yalvarıp yakaran bir kişi. kimi vakit Mısır’a, kimi vakit Suudi Arabistan’a gidiyor (Acaba bizi Mısır Devlet Lideri’yle barıştırır mısınız) diye. Putin’e gidiyor, (Esad’la barıştırır mısınız) diye. Dış siyasette bu kadar büyük itibarsızlığın yaşandığı hiç bir periyot görülmedi. Daha acı olanı ise koskoca Dışişleri Bakanlığı’nın tümüyle devre dışı bırakılmasıdır.”

“Benim dediğim noktaya geldi lakin kendisinin muhatapları maalesef sırtını dönüyor”

Kılıçdaroğlu, 10 yıl evvelki mektubunda belirttiği sorun ve tahlil tekliflerinin geçerli olup olmadığıyla ilgili sorumuzu da şu biçimde yanıtladı:

“Aynen geçerli. Artık benim dediğim noktaya geldi lakin kendisinin muhatapları maalesef sırtını dönüyor, Erdoğan’a güvenmiyorlar. şüphesiz ki Suriye ile bağlantıların düzelmesini, Ortadoğu’daki bütün bağların düzelmesini isteriz. Erdoğan, Atatürk’ün (Yurtta barış, dünyada barış) kelamının ne manaya geldiğini bilseydi, aslına bakarsan bunu yapmazdı. Bunu söyleyen kişi, Gazi Mustafa Kemal Atatürk. Ömrü savaş meydanlarında geçti. Bir taraftan Esad ile görüşmeye gideceksin, öbür taraftan ‘Ben Suriye’ye saldıracağım’ diye açıklamalar yapacaksın. Bu kadar büyük bir dengesizlik, bu kadar büyük bir öngörüsüzlük bizim tarihimizde hiç olmadı.”

ALTILI MASA’DA SORUN YAŞANIYOR MU?

Kemal Kılıçdaroğlu, Altılı Masa’da ‘sorun’ yaşandığı argümanını “Asla gerçek değil” diye yalanladı. 2023 için, “Yeni bir umut oluşacak. Bunu bütün vatandaşlarımızın bilmesini isterim” bildirisini verdi.