Hamburg: 2025’ten itibaren ortaöğretim okulları için zorunlu bilgisayar bilimi dersi

amerikali

Yeni Üye
2025/2026 öğretim yılından itibaren bilgisayar bilimi, Hamburg’daki tüm liselerde ve bölge okullarında zorunlu ders haline gelecektir. Bakanlığa göre, Okul Bakanı Ties Rabe (SPD) bunu geçtiğimiz hafta “Okul Derslerinde Bilişim” konferansında duyurdu. Pilot okullar zorunlu dersi önümüzdeki 2024/2025 öğretim yılında sunmaya başlamalıdır.

Reklamcılık

Duyuruyla Rabe, 2013’teki kendi kararını düzeltiyor. Hamburg’da bilgisayar bilimi o zamana kadar doğa bilimleri ve teknoloji dersinin bir parçasıydı, daha sonra bu ders bölündü ve bilgisayar bilimi seçmeli alana itildi. Bu noktada bilgisayar bilimi çeşitli konular için kesitsel bir görev olarak sınıflandırıldı.

Rabe şimdi şöyle açıkladı: “Bilgisayar bilimini zorunlu ders olarak tanıtıyoruz çünkü bu, artık neredeyse temel kültürel teknikler olan okuma, yazma ve aritmetik kadar önemli olan geleceğin teknolojisidir. Tüm öğrencilerin okulda çalışabilmeleri için bu becerilere ihtiyaçları vardır. Yarının dünyası. Ayrıca, gelecek nesillerin ustalaşması gereken, ekonomi açısından geleceğin en önemli teknolojilerinden biri.” Zorunlu bir ders aynı zamanda “cinsiyete bakılmaksızın tüm öğrencilerin yoğun bir şekilde bilgisayar bilimi ile ilgilenmesini” sağlamaya yardımcı olur. Rabe’ye göre daha önceki zorunlu seçmeli ders ise “erkek alanı”na yol açıyordu. “Özellikle kız öğrencileri zorunlu ders aracılığıyla işe almak ve desteklemek istiyoruz.”

Muhtemelen haftada iki ders

Okuldaki bilgisayar bilimi dersi, haftada toplam dört saat olacak şekilde ortaokulda (7. sınıftan 10. sınıfa kadar) sıkı bir şekilde sabitlenmelidir. Ancak okullar bu kotayı nasıl bölüştürmek istediklerine kendileri karar verebilirler. Bakanlık, çoğu okulun 8/9, 8/10 veya 9/10. sınıflarda muhtemelen haftada iki ders vermeyi seçeceğini varsayıyor.

İlköğretim okullarında temel bilgisayar bilimleri eğitimi daha somut hale getirilmeli ve güçlendirilmelidir. Bakanlığın duyurusu bunun nasıl olacağı belirsizliğini koruyor. Mevcut zorunlu seçmeli dersler veya lise dersi olarak bilgisayar bilimi, zorunlu dersin oluşturulmasından etkilenmemelidir.

Özel öğretim içeriği önümüzdeki aylarda okul yetkilileri ve okullar arasındaki işbirliğiyle geliştirilecektir. Zorunlu ders lehine başka hangi derslerin sınırlandırılacağına da karar verilmesi gerekmektedir. Rabe, konuyu kavramsallaştırırken özel yolların çok az düşünüldüğünü açıkça belirtti. “Bazı ülkeler okul konusunu zaten uygulamaya koydu, bu yüzden orada ayrıntılı olarak istişarede bulunduk. Ayrıca, okul yetkilileri uzmanlarla çok sayıda görüşme yaptı ve BT öğretmenleri, okul yönetimi, eğitmenler ve ileri eğitim profesyonellerinin de dahil olduğu geniş bir uzman forumu düzenledi. Bilim ve sivil toplum temsilcileri olarak bu tartışmalardan elde edilen çeşitli öneriler bilgisayar bilimleri eğitim planı taslağına dahil edildi.”

Öğretmenler için ileri eğitim

Milli Eğitim Bakanlığı’na göre yeterli sayıda öğretmen var. Devlet Öğretmen Eğitimi Enstitüsü’nde bilgisayar bilimi eğitimi üç katına çıkarıldı. Tamamen matematiksel terimlerle ifade edersek, “tüm ortaöğretim okullarında zaten yeterli sayıda BT öğretmeni var.” Ancak bunlar okullara eşit şekilde dağıtılmıyor veya diğer görevler nedeniyle büyük zorluklarla karşı karşıya kalıyorlar. Bu nedenle ilave öğretmenlerin daha fazla eğitilmesi gerekmektedir.

Aşağı Saksonya da bilgisayar bilimleri alanındaki öğretmen açığını ileri eğitimle gidermeye çalışıyor. Uzman olmayan öğretmenler uygun ileri eğitim alırlar.

(kbe)

Haberin Sonu