Ferrari stratejisi, üçüncü çeyrekte ilk kez endotermik süper arabalardan daha fazla hibrit satıyor

bilimsel

Üye
ROMA – Ferrari, V12 motorların sesleri ve performansıyla ayrılmaz bir şekilde bağlantılı olan uzun tarihinde ilk kez müşterilerine endotermik otomobillerden daha elektrikli otomobiller sundu. Hibrit süper otomobillerin geçişi, 2023 yılının üçüncü çeyreğinde, SF90 Stradale, SF90 Spider, 296 GTB ve 296 GTS modellerinden toplam 3.459 adet (dolayısıyla 2022’nin aynı dönemine göre 271 otomobil daha fazla) teslim edildiğinde gerçekleşti. Satışların yüzde 51,7’sini oluşturdu.

Bu, şu anda Maranello şirketi tarafından üretilen diğer dokuz İYM otomobilinin toplamın yüzde 48,7’sine ulaştığı anlamına geliyor. Küçük ölçekte olmasına rağmen veriler son derece sembolik ve anlamlıdır çünkü mobilitedeki mevcut enerji geçişinin aynı zamanda yüksek hız dünyasını da giderek daha fazla kapsadığını belgelemektedir.

Maranello’nun hibrit spor otomobillerinin yükselişi, aynı zamanda yüksek harcama yapan halkın yeni itici güç biçimlerine olan ilgisini de doğruluyor. Ancak aynı zamanda Purosangue, Daytona SP3 ve 812 Competitionizione’nin katkıları sayesinde önümüzdeki çeyrekte endotermik modellerin sıralamada üst sıralara çıkabileceğinin de altını çizmek gerekiyor. Coğrafi düzeyde, yılın üçüncü çeyreğindeki Ferrari satış grafiği, yüzde +8,3’lük EMEA bölgesinin (Avrupa, Orta Doğu ve Afrika) ve hatta satışların yüzde 21,1 arttığı Amerika kıtasındaki başarıları öne çıkardı.

Çin, Hong Kong ve Tayvan’daki %36’lık düşüş, Apac bölgesindeki önemli istikrarla (+%2) birleştiğinde Maranello şirketinin devam eden büyümesini o kadar etkilemedi, öyle ki Ferrari CEO’su Benedetto Vigna en son ticari sonuçlar hakkında şu yorumu yaptı: ” Kâr büyümesinin daha da zengin bir karışım ve yıl sonu beklentisinin artmasına yol açan özelleştirmeler sayesinde gerçekleştiği bir rekor çeyreğe daha tanık olduk. En yüksek seviyelerdeki sipariş defteri, 2025’in tamamını kapsayan tüm coğrafyalardaki güçlü talebi yansıtıyor.”