Fatih’te eşini kömürlükte boğan sanığa ağırlaştırılmış müebbet istemi

ahmetbeyler

Yeni Üye
İstanbul 40. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya tutuklu sanık Mahmut Gürler getirildi. Taraf avukatları ve maktul Melek Gürler’ in ailesi de duruşma salonunda hazır bulundu.

Savunmasında Mahmut Gürler olay günü eşinin meskende olmadığını belirterek, “Eşimi aradığımda telefonu büyük kızım açtı. Kızıma annesini sordum, ‘Yok’ dedi. Eşim çocukları meskende tek bırakıp bir yere gitmez. Onun için çocuklarımın komşuya gitmesini istedim. çabucak sonrasında Fatih’e gittim çocuğa doğum günü ikramı almak için” dedi. Eşini kömürlükte gördükten daha sonra bağırdığını ve telefonunun çekmediğini söyleyen sanık Gürler, “O anda telefonum çekmedi. Telefonum çekmediği için bağırdım. Şoktaydım. Ambulans gelince eşimle binmek istedim. Bacanağım beni çekince, sıhhat nazaranvlileri işini yapsın diye çektiğini düşündüm” diye konuştu.

“KÖMÜRLÜĞE BİRİNCİ İNEN MAHMUT’TU”

Duruşmada şahit olarak dinlenen Mahmut Gürler’in bacanağı Cemal Yıldırım, “Sanığı 13 yıldır tanıyorum. Olay günü de oradaydım. Merhum bodrumda sırt üstü yatıyordu. Elleri kazakla kelepçeliymiş üzere duruyordu. Sanık ayakları üzerine çökmüş, ayaklarına bakıyordu. Gözünde bir damla yaş yoktu. Mahmut’a bunun burada ne işi var dedim. Sanık eşya indirdiğini söylemiş oldu. Etrafa baktığımda rastgele bir eşya indirilmemişti. Sanığa ambulans çağırdın mı diye bağırdım, karşılık vermedi. daha sonra ambulans geldi. 10-15 dakika bodrumda müdahale ettiler. Ambulansa bindirdik. ‘Eşim yaşıyor mu?’ diye sordu. Ben yaşıyor dediğimde, Mahmut ambulansa fırladı, titremeye başladı. O ana kadar reaksiyon vermeyen insan o an reaksiyon verdi. Ben de sanığı ambulanstan fırlattım. daha sonra polisler geldi aldı. Sanık o gün kızlarını arayarak komşuya gitmesini istiyor. Kömürlüğe birinci inen Mahmut’tu” diye konuştu.

SAVCI AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET MAHPUS İSTEDİ

Duruşmada mütalaasını açıklayan savcı, sanık Mahmut Gürler’in “Eşe karşı taammüden öldürme” hatasından ağırlaştırılmış müebbet ile cezalandırılmasını talep etti. Taraf avukatları mütalaaya karşı savunma yapmak için mühlet talep etti. Mahkeme heyeti Mahmut Gürler’in tutukluluk halinin devamına hükmetti. Heyet, taraf avukatlarının mühlet talebini kabul ederek duruşmayı erteledi.

İDDİANAME

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafınca hazırlanan iddianamede, 10 Şubat 2021 tarihinde maktul Melek Gürler’in ikamet ettiği apartmanın en alt katında bulunan ve kimse tarafınca kullanılmayan, eski bir bodrum dairesinde meyyit bulunduğu anlatıldı. İddianamede, dokuma çalışanı kuşkulu Mahmut Gürler eşi maktul Melek Gürler ile mali meseleler sebebiyle biroldukca kere tartıştığı, etrafındakilerden çoğunlukla borç aldığı ve bunları vaktinde ödemediği tabir edildi. İddianamede maktul Melek Gürler’in eşi Mahmut Gürler’den şikayetçi olması üzerine uzaklaştırma sonucu aldırdığı aktarıldı. Maktul ile konut almak için bir şirkete kayıt yaptırdıklarını lakin kendi ailesinin yardımda bulunmadığını için eşiyle tartıştığını anlatılan iddianamede, tartışma esnasında maktulü ittiğini, maktulün yere düşmesi üzerine olay yerinden ayrıldığını beyan ettiği aktarıldı. Mahmut Gürler’in tekrar olay yerine geldiğinde eşinin yerde hareketsiz yattığını gördüğünü, komşulardan yardım isteyip 112 Acil Sınırı’nı aradığını beyan ettiği açıklandı. İddianamede, birebir güne ilişkin bir öbür tutanakta ise kuşkulu Mahmut’un evvelki tutanaktaki beyanından farklı olarak, eşi olan maktulü meskende bulamadığını, konutun etrafında maktulü aradığını, sonrasındasındasında konutun bodrum katında yerde yatar vaziyette bulduğunu, üzerinde kazağının olmadığını, yüzünde morluklar olduğunu, 112 Acil Çizgisi arayarak yardım talep ettiğini anlattığı tabir edildi. İddianamede, Mahmut Gürler’in sözlerin kabahatten kurtulmaya yönelik, tutarsız ve soyut sözler içerdiğinden şüphelinin sözlerine prestij edilmeyeceği açıklandı. Kuşkulu Gürler’in eşi Melek Gürler’i öldürdükten daha sonra yüzük ve küpelerini satmak için kuyumcuya gittiği ve bu müddette kıyafetlerini değiştirdiği aktarıldı. İddianamede, Melek Gürler’in ATK raporunda boğularak öldürüldüğünün anlaşıldığı da açıklandı. İddianamede kuşkulu Mahmut Gürler’ in eşi Melek Gürler’e karşı Eşe karşı nitelikli taammüden öldürme kabahatinden ağırlaştırılmış müebbet mahpus cezasıyla cezalandırılması talep edildi.(DHA)