Ev ofisinden e-postayla: NASA'nın Jet Propulsion Laboratuvarı yüzlerce kişiyi işten çıkarıyor

amerikali

Yeni Üye
NASA'da uzay sondalarının geliştirilmesinden ve işletilmesinden sorumlu olan Jet Propulsion Laboratuvarı, işgücünün yaklaşık yüzde 8'ini yani 530 çalışanını işten çıkardı. Tesisin başkanı bunu hafta başında duyurdu ve Çarşamba günü tüm çalışanları evden çalışmaya gönderdi. Bu güvenli ve rahat ortamda, bu “stresli günde” JPL'de çalışmaya devam mı edecekleri yoksa işlerini mi kaybedecekleri e-posta yoluyla bilgilendirilmelidir. İşten çıkarmaların sorumlusu NASA'nın bütçesinin azalması.

ReklamcılıkPlanlanan Mars misyonu için çok daha az para


Bir “işyeri güncellemesinde” JPL patronu Laurie Leshin, NASA'yı maliyetleri düşürmeye çağırarak bu hareketi haklı çıkardı. Arka planda ayrıca nihai bütçenin henüz onaylanmadığı ABD Kongresi'ndeki gecikmeler de yer alıyor. Bu özellikle planlanan “Mars Örnek İadesi” görevini etkiliyor ve muhtemelen önemli ölçüde azaltılmış bir bütçeyle yetinmek zorunda kalacak. Geçen yılki 822 milyon ABD doları yerine sadece 300 milyon ABD doları civarında bir miktar mevcut. İstenilen miktar 949 milyon dolardı.

Los Angeles Times'a göre JPL'nin işten çıkarmaları bu yıl ikinci kez gerçekleşti. “Mars Numune Dönüşü”nde bütçe kesintisi nedeniyle Ocak ayında 100 kişi işten çıkarıldı. NASA ve ESA, “Mars Örnek İadesi” misyonuyla ilk kez Mars'tan örnekleri hassas analiz için Dünya'ya getirmek istiyor. Mars gezgini Perseverance halihazırda bunları topluyor ve toplanmak üzere ilk depoyu doldurdu. Daha önce on yılın sonuna doğru bir iniş aracı, bir gezici ve bir roketin Mars'a uçması planlanıyordu. Ancak hazırlık aşamasında ciddi eksiklikler var.


(mho)Haberin Sonu