Eurovision’un efsane isminin son durumunu eşi paylaştı

ahmetbeyler

Yeni Üye
Sebla Özveren, 14 Eylül’de yaptığı paylaşımla eşi Bülent Özveren’in yoğum bakıma kaldırıldığını duyurmuştu.

“Eşim Bülent Özveren ani bir rahatsızlık niçiniyle Çamsakura hastanesi ağır bakımında. Dualarınız için teşekkür ederim” sözleri ile üzücü haberi duyuran Sebla Özveren, Bülent Özveren’in son durumu hakkında da bilgi paylaştı.

Özveren, bir daha toplumsal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Bülent’in sıhhatini merak edenler için yazıyorum. Maalesef hiç bir değişiklik yok. Hala ağır bakımda. Dualarınıza devam edin lütfen” tabirlerini kullandı.


Bülent Özveren, 1975 ve 2012 yılları içinde aralıklarla Eurovision Müzik Yarışı’nın Türkçe sunuculuğunu yapmıştı.

BÜLENT ÖZVEREN KİMDİR?

Televizyon sunucusu ve spor spikeri. 1943 yılında İstanbul’da doğdu. Sultan Ahmet İlkokulundan mezun olduktan daha sonra, orta tahsilini Saint-Benoit Fransız Erkek Lisesinde, liseyi parasız yatılı olarak Galatasaray Lisesinde tamamladı. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinden üçüncü sınıfta iken ayrılıp Ege Üniversitesi İktisat Fakültesine geçti 1971 yılında buradan mezun oldu.

1964 yılında TRT’nin açtığı birinci “prodüktörlük” imtihanlarını kazandı, ayrıyeten İstanbul Radyosu’ndaki kursu birincilikle tamamladı. 31 Temmuz 1965 tarihinde TRT İstanbul Radyosunda misyona başladı. 1966 yaz aylarında İzmir Radyosu’ndan aldığı davet üzerine İzmir’e gitti ve askerlik bakılırsavi dahil yedi yıl bu radyoda çalıştı.

1971 yılında deneme yayınına başlayan TRT İzmir Televizyonu’nda birinci canlı TV yayınları gerçekleştirdi. 1972 yılında TRT Haber Dairesi’nin açtığı “spor spikerliği” imtihanını kazanarak diplomalı “spor spikeri” oldu.

Yedek Subay vazifesini tamamladığı 1974 yılı başından itibaren 6 ay mühlet ile Ankara Televizyonu’ndan pazar geceleri canlı olarak yayınlanan “Spor Stüdyosu” programlarını sundu. Birebir yıl Ankara’ya gitti ve TRT tarihinde birinci vakit içinderda başlatılan canlı sabah programlarını (Sabahtan sabaha) hazırladı ve sundu. bu vakitte bir program önerisi ile TRT’nin Eurovision Müzik Müsabakasına birinci sefer katılmasını sağladı.

1975 yılından itibaren Ankara Televizyonu takımlı yapımcı-sunucusu olarak yüzlerce canlı yayında misyon aldı. 1981 sonbaharında İstanbul Televizyonu takımına geçti ve bir yıl mühlet ile çalıştığı İstanbul’da “yarışma” programları hazırladı ve sundu. 1982 yılında TRT’den istifa etti ve sırası ile “Gelişim Yayınları”nda editör ve Cenajans raklam şirketinde “müşteri temsilcisi” olarak çalıştı.

Bülend Özveren, 1985 yılında kendi reklam şirketini kurdu ve 1987 yılından itibaren de Penajans reklam şirketinin genel müdürü olarak bakılırsav yaptı. 1986 yılından 1998 yılına kadar aralıksız TRT’de dış üretimci olarak canlı yayınlanan yüzlerce “yarışma” programını hazırladı ve sundu. Tıpkı periyotta Eurovision Müzik Müsabakaları Türkiye finalleri ve Avrupa finallerini naklen sundu. 1999 yılı sonunda emekli olan Bülent Özveren, “TÜRVAK”ta spiker-sunucu kısım lideri olarak çalıştı. İstanbul ve Bursa’da çeşitli kurslarda öğretmenlik vazifesini sürdürdü. 2002 yılı başında bir süre “EGE TV” genel müdürü olarak çalıştı.

Fransızca, İngilizce bilen Bülend Özveren hala İzmit Sanat Merkezi ve Başşehir Bağlantı Merkezi’nde “spiker-sunucu” kısımlarında usta öğretici olarak derslere giriyor ve tesirli ve hoş Türkçe konuşma hususlarında çeşitli üniversite ve kuruluşlarda konferanslar veriyor.

Haziran 2013 yılında Memleketler arası Türkçe Derneği (TÜRKÇEDER) tarafınca bu yıl 11. sefer düzenlenen Türkçe Olimpiyatı’nı sundu. 2013 yılının sonunda yeni yayın periyodunda Show TV’de yayınlanan “Bir milyon kimin” isimli müsabaka programında Okan Bayülgen ve Gülben Ergen ile heyet üyeliği yaptı.

Bülent Özveren, 2 Ocak 1970 tarihinden beri kendi üzere televizyoncu Sebla Özkantarcı ile evlidir.