Elmshorn’dan göktaşı “Gezegen araştırması için mutluluk”

amerikali

Yeni Üye
Geçen ay Elmshorn göktaşı düşüşü, Mars ve Jüpiter arasındaki asteroit kuşağından kaynaklanan H tipi bir kondrittir. Alman Havacılık ve Uzay Merkezi’ne (DLR) göre bu, bu yılın 25 Nisan’ında Schleswig-Holstein’da şehrin üzerine düşen parçaların araştırılmasının ön sonucudur. Daha önce bir gün ışığı ateş topu olarak görülmüşlerdi.


Elmshorn’da toplam yaklaşık dört kilogram göktaşı taşı bulundu, iki parça evlerin çatılarına çarptı, diğerleri bahçelerde bulundu. DLR göktaşı uzmanı Dieter Heinlein, “En büyük nesne 3724 gram ağırlığında” diyor. Bu tek başına araştırma için harika. “Ancak bu göktaşı olayıyla ilgili en iyi şey, buluntuların çok hızlı bir şekilde bildirilmesi ve bu nedenle hemen araştırılabilmesidir.” Bir radyonüklid ölçümünü hızlı bir şekilde gerçekleştirme yeteneği, gezegen araştırmaları için bir şanstır. Hızlı araştırmayla, kısa ömürlü radyoizotoplar (kararsız ve zayıf yayılan çekirdekler veya radyoaktif elementlerin “çeşitleri”) incelenebilir ve taşlı göktaşının kökeni ve tarihi hakkında önemli ipuçları sağlayabilir.

yoğun breşleşme


Heinlein, meteor düştükten kısa bir süre sonra gazeteciler tarafından bilgilendirildi. DLR’ye göre, taş meteorların evin çatı kiremitlerine zarar verdiğinden emin olmak için fotoğrafları kullanabiliyordu. Bulunan ilk göktaşı parçası hala ılıktı. Sahipleri, parçaları inceleme için hazır tuttu.


Bu gündüz ateş topu, 25 Nisan 2023 saat 14:14 CEST’de Bremerhaven’deki AMS62 istasyonunda kuzeydoğu yönünde video kamera tarafından kaydedildi.
(Resim: Maciej Libert, Jan-Gerd Mess, AllSky7 Fireball Ağı, allsky7.net)

Göktaşı olarak adlandırılan “Elmshorn”, yoğun bir breşleşme gösterir. Breşler, parçalardan bir araya getirilen veya ısı ile birlikte pişirilen kayalardır. Bu, göktaşının dört buçuk milyar yıl önce güneş sistemindeki gezegenlerle birlikte asteroit kuşağındaki önceki çarpmalarla oluştuğunu gösteriyor.

Flensburg ve Hopewell


DLR’ye göre, 2019 sonbaharında Flensburg göktaşı düşüşünden sonra, bu, dünyayla çarpışan yabancı bir gök cismi parçalarının bulunduğu Almanya’da gözlemlenen bir sonraki göktaşı düşüşü. O göktaşının analizi, onun son derece nadir bir göktaşı sınıfına ait olduğunu göstermişti. “Elmshorn” göktaşı, nispeten yüksek demir içeriğine sahip “sıradan bir kondrit” olarak sınıflandırılır.


İki hafta önce, New Jersey, Hopewell’deki Elmshorn’dakine benzer bir göktaşı düşüşü gerçekleşti. Yerel bir sakin, babasının yatak odasında tavanı parçalayarak yerde 984 gramlık bir göktaşı buldu. Ayrıca olayda bir uzman, keşif için “nadir ve heyecan verici” bir fırsattan bahsetti.


(uygulama)Haberin Sonu