“Duvardan ışık deneyi”: Hamburg altında karanlık madde aranıyor

amerikali

Yeni Üye
Hamburg’da, gizemli karanlık maddeyi oluşturabilecek parçacıklar için bugüne kadarki en hassas aramalardan biri, sözde “duvardan geçen ışık deneyi” ALPS II ile başladı. Bu, deneyin kurulduğu Alman Electron Synchrotron (DESY) tarafından duyuruldu. Amaç, şimdiye kadar sadece varsayımsal olarak tanımlanan ve bilinen madde ile son derece zayıf reaksiyona girdiği söylenen parçacıkları, sözde eksenleri tespit etmektir. Bir zamanlar Almanya’nın en büyük araştırma aracı olan Hera parçacık hızlandırıcısının teknolojisi, devasa deney için yeniden kullanılıyor. Avrupa ve ABD’deki yedi araştırma kurumundan 30 araştırmacı yer almaktadır.


“Maksimum performansa yönlendirilen” bileşenler


DESY’nin açıkladığı gibi ALPS II (Any Light Particle Search), 120 m uzunluğunda iki vakum tüpünden oluşur. Birinde, yüksek yoğunluklu lazer ışığı bir optik rezonatörde ileri geri yansıtılır. Hafif bir parçacık, teoride öne sürüldüğü gibi bir eksene dönüşürse, bu tüpü neredeyse aynı olandan ayıran ışık geçirmez bir duvardan geçebilir. Daha sonra tekrar ışığa dönerse, orada tespit edilebilir ve buluntu, bu arada aksiyonun var olduğu sonucuna varmak için kullanılabilir. Ekip, tüm önlemlere rağmen bunun olma olasılığının düşük olduğunu açıklıyor. Aynı anda 33 zar ile çift atmak kadar yüksek.


Araştırma grubu, deneyin başarısı için bileşenlerin “maksimum performansa yönlendirildiğini” garanti eder. Örneğin ışık detektörü o kadar hassastır ki günde tek bir fotonu algılayabilir. Aynalar arasındaki mesafe ise, ışığın dalga boyuna göre atom çapının yalnızca bir kesri kadar değişebilir. Mıknatıslar da 5.3 Tesla’lık bir manyetik alan oluşturur. Hera’nın proton halkasından geliyorlar ve özellikle deney için düzeltildiler. Eksi 269 santigrat derece sıcaklıkta çalıştırılırlar. Deney yılın ikinci yarısında tam performansa ulaşmalı ve 2024’te tekrar iyileştirilmelidir. İlk yayınlar 2024’te çıkabilir.

Karanlık maddenin doğası sorusu şu anda temel fizikteki en önemli konulardan biridir. Varlıkları, bilinen madde ve yerçekimi ile yeterince açıklanamayan yıldız hareketlerinin ölçüldüğü astronomik gözlemlere dayanarak varsayılmıştır. Genel olarak, bu nedenle evrende klasik olandan beş kat daha fazla karanlık madde olmalıdır. Daha da fazlası, daha az esrarengiz olmayan karanlık enerji tarafından açıklanmaktadır. ALPS II, eksen arayışında üzerine düşeni yaptıysa, bir manyetik alanın ışığın boşlukta yayılmasını nasıl etkilediğini belirlemeyi amaçlıyor. DESY ayrıca gelecekte yüksek frekanslı yerçekimi dalgalarının da aranabileceğini yazıyor.


Önerilen Haber Amaçlı İçerikİzninizle, harici bir YouTube videosu (Google Ireland Limited) buraya yüklenecek.Her zaman YouTube videosunu yükle

YouTube videosunu şimdi yükle“Duvardan geçen ışık deneyi”nin açıklaması

(mho)Haberin Sonu