Çin’e ilişkin gemiler Japon kara sularına girdi

ahmetbeyler

Yeni Üye
Okinawa eyaletinin Naha ilçesindeki 11. Bölge Kıyı Güvenlik Karargahı’na nazaran, Çin’e ilişkin 3 kıyı güvenlik gemisi Japon ulusal kara sularını ihlal etti.

Ulusal kara sularının kapsadığı bölgede seyreden ve Japon balıkçı gemilerine yaklaşan Çin gemilerine bölgeden ayrılma ikazında bulunuldu.

Sahil Güvenlik Karargahı, Çin bandıralı gemilerin 8 Eylül’den beri birinci, bu yıl ise 27. sefer Japon kara sularını ihlal ettiğini duyurdu.

IZU ADALARI BÖLGESİNDEN GEÇİŞ

Japonya Savunma Bakanlığına bakılırsa, Çin ve Rusya’ya ilişkin toplamda 7 gemi, başşehir Tokyo’nun güneyinde, Pasifik Okyanusu’ndaki Izu Adaları bölgesinden geçmişti.

Çin’e ilişkin biri güdümlü füze destroyeri 3 gemi Sumisu ve Tori Adaları yakınlarından, biri fırkateyn 4 Rus gemisi ise Hachijo ve Mikura Adaları yakınlarından geçiş yaptı.

TARTIŞMALI ADALAR

Doğu Çin Denizi’nde, Japonya’nın “Senkaku”, Çin’in de “Diaoyü” olarak isimlendirdiği takımadalar, 5 ada ve 3 kayalıktan oluşuyor.

Mülkiyeti Japonya’da olan, Çin’in ise hak argüman ettiği, üzerinde kimsenin yaşamadığı adacıklar, uzun müddettir egemenlik tartışmalarına niye oluyor.