Bu AI kamera, çekim yapmadan fotoğraf çeker

amerikali

Yeni Üye
Bjørn Karmann “fotoğraf” çeken bir kamera geliştirdi – tırnak işaretleri önemlidir. Aslında, Danimarkalı tasarımcının icadı, bir optik sistem kullanılarak gerçekliğin tasviri olarak fotoğrafın yaygın tanımından kopuyor. Karmann’ın Paragraphica adını verdiği fotoğraf makinesinde herhangi bir optik, yani lens bulunmuyor. Bu yüzden fotoğraf çekmiyor, yapay zekanın yardımıyla içerik üretiyor.


Paragraphica, GPS ve hava durumu verilerini toplar


Kesin olarak söylemek gerekirse, Paragraphica, çarpıcı ön yüzü bir köstebeğin dokunsal organına dayanan, 3D baskılı bir muhafaza içindeki bir mini PC’dir. Temel, bir ekrana bağlı bir Raspberry Pi’dir. Sistem, mevcut konum ve olaylar hakkında çeşitli verileri toplamak için GPS ve bir hava durumu uygulamasını kullanır: hangi gün ve saat kaç, mevcut hava durumu nasıl ve yakın çevrede hangi dükkanlar veya özel yerler var?

Bu bilgilere dayanarak, Paragraphica karşılık gelen bir açıklama oluşturur. Örneğin: “Hannover’de Karl-Wiechert-Allee 10’da çekilmiş bir akşam fotoğrafı. Hava 25 derece güneşli ve 1 Haziran 2023 Perşembe. Yakınlarda bir üniversite ve otel var.”

Bu açıklama, merceğin normal bir kamerada gerçekte yakaladığı şeyin yerine geçer. Aynı zamanda, metin-görüntü oluşturucu Kararlı Difüzyon için komut istemidir. Paragraphica, API’sine bir mobil İnternet bağlantısı aracılığıyla bağlanır ve böylece sanal tetiğe basar: Stable Difüzyon, açıklamaya dayalı olarak karşılık gelen bir görüntü oluşturmaya başlar ve ardından Karmann bunu dijital bir kamerada olduğu gibi ekranda görüntüler.

Paragraphica dünyayı birlikte halüsinasyon görüyorGeleneksel bir kamera hissini simüle etmek için, mahfazanın üst kısmında istemleri ayarlamak için kullanılabilecek üç tekerlek vardır: Bu, verilerin oluşturma işlemine dahil edilmesi gereken konumun etrafındaki yarıçapı ayarlamanıza olanak tanır ve algoritmaların açıklamanın özelliklerine ne kadar güçlü bir şekilde uyması gerektiği, yani – mecazi anlamda – odağın ne kadar güçlü olması gerektiği.

Ve sonuçlar? Elbette, Paragraphica’nın halüsinasyon gördüğü “fotoğrafların” bazen gerçekle çok az ilgisi vardır, bu nihai olarak her zaman gerçek konuma bağlı olsa bile. Stable Diffusion, DALL-E ve Midjourney gibi yapay zeka görüntü oluşturucuların algoritmaları, web’de halka açık milyarlarca görüntü üzerinde eğitilir. Algoritma, çok fazla çekimin olduğu yerlerde, aslında gerçeğe oldukça yakın bir görüntü oluşturabiliyor. Bununla birlikte, daha az bilinen ve uzak yerlerde, yapay zekanın orada nasıl görünebileceğini “hayal etmesi” gerekir.

Bjørn Karmann web sitesinde şöyle yazıyor: “İlginç bir şekilde, fotoğraflar, ürkütücü bir şekilde de olsa, yerlerin bazı ruh hallerini ve duygularını yansıtıyor.”

Twitter’da açıklıyorParagraphica’nın kişisel bir sanat projesi olduğunu. Ne fotoğraf makinesinden satılabilir bir ürün çıkarmak istiyor, ne de geleneksel fotoğrafçılığı hiçbir şekilde sorgulamak istemiyor. Bunun yerine, yapay zekanın fiziksel dünyayı nasıl yorumladığını göstermek istiyor. Bu arada, Paragraphica’yı denemek istiyorsanız, önce kamerayı yapmanıza gerek yok: Karmann ayrıca tarayıcı için bir sürüm geliştirdi (şu anda aşırı yüklü).(jle)Haberin Sonu