‘Bir Balıkçı Olarak Tanımlıyorum’: Kadın, Yerli Sinek Balıkçılığı Rehberi Erica Nelson ile tanışın

dunyadan

Aktif Üye
‘Bir Balıkçı Olarak Tanımlıyorum’: Kadın, Yerli Sinek Balıkçılığı Rehberi Erica Nelson ile tanışın
Colorado’daki iki kadın yerli sinek balıkçılığı rehberlerinden biri olan Erica Nelson, “Kabul ediyorum” diyor, “garipim.”

Kirtland, NM’de Diné ebeveynleri (Diné Navajo’da “insanlar” anlamına gelir) tarafından yetiştirilen Bayan Nelson’ın yetiştirilmesi, atalarının misyonerler tarafından din değiştirmesinin sonucu olan geleneksel Diné’den uzaktı. “Genellikle haftada birkaç kez katıldığımız kilise, mezhebe bağlı olmayan bir Hıristiyandı” diyor. “Kültürümüzle yeniden bağlantı kurmanın doğrudan bir yolu yok.”

Çocukluğu da fazla balık tutmayı içermiyordu: babasıyla sadece iki gezinti. “Ondan nefret ettim” diyor. Yine de, bir yetişkin olarak öğrenirken, sinek balıkçılığını ilham verici buldu ve entomoloji gibi gerekli beceri ve bilgileri buldu; arma ve döküm teknikleri; ekipman bakımı ve bakımı; ve çok sayıda balık türü — sonsuz. Pandemi sırasında, Bayan Nelson, sinek balıkçılığının daha az ünlü taraflarını (açılan umutsuz hırlamalar gibi) ve yeterince temsil edilmeyen demografi ve spordaki eşitsizlikler gibi daha zor ve potansiyel olarak rahatsız edici konuları kapsayacak bir podcast’e ev sahipliği yapmaya başladı.

Sinek balıkçılığı konusunda Bayan Nelson, “Başlangıçta gerçekten hoş bir yer değildi” diyor. Dükkanlardaki personel bilgi vermiyordu ve dişli kataloglarındaki fotoğraflar çoğunlukla beyaz adamlardı. Sevmeye başladığı bir sporda kendini yabancı gibi hissetti. “Kimse benim gibi görünmüyordu” diyor. Uygun şekilde, podcast’ine “Awkward Angler” adını verdi.

Çeşitlilik ve kapsayıcılık danışmanı, REAL Consulting’in kurucu ortağıdır (“REAL” Uzlaşma, Evolve, İlerleme, Liderlik anlamına gelir) ve o Herkes için Angling adlı bir girişim geliştirmek için savunuculuk örgütü Brown Folks Fishing ile ortaklık kurdu. Angling for All taahhüdünü imzalayan balıkçılar, donanımcılar ve kuruluşlar, sporun ırk, cinsiyet kimliği veya cinsel yönelime dayalı katılımı dışladığı yolları incelemeyi ve bunlara meydan okumayı taahhüt eder.

Bayan Nelson siyaseti, sosyo-ekonomiyi, cinsiyeti ve ırkı balıkçılıktan ayırmaya çalışmaz. “Kendimi bir fener avcısı olarak tanımlıyorum” diyor. “Ve hikayeleri anlatılmayan insanlarla ilgileniyorum.”

Bu konuşma, uzunluk ve netlik için düzenlendi.

Neredeyse bahar geliyor. Bütün kış ne yaptın?

Balıkla uçuyorum. Örneğin, Yeni Yıl Günü’nde 8 derece Fahrenheit’lik bir yükseklik vardı ve Colorado’ya yaklaşık 100 inç kar yağmıştı. Polar astarlı pantolonlar, kalın kayak çorapları, muflon katmanlar, botlar, botlar ve bir Gore-Tex dış ceket giydim. Karda tırmandık, bazen belimize kadar çukur açtık. Nehirde 5 ağırlıklı oltalarla balık tuttuk ve sülün kuyrukları ve zebra tatarcıkları gibi küçük nimf sinekleri kullandık. Balıklar yükseliyordu ve soğuktan gelen tüm ağrı ve uyuşukluk gitti. Daha sonra, güneş battıkça sıcaklık düştü ve hatlarımız donmaya devam etti ve herhangi bir sineğin yerini alamayacak kadar soğuktu. Artık ayak parmaklarımızı hissedemediğimizde, bir şişe şampanya patlatmak için izlerimizi arabaya kadar takip ettik.

Erica Nelson, Colo, Basalt’ta Kızartma Tavası Nehri’nde kahverengi bir alabalık tutuyor. Kredi… Ryan Duclos

Size uçarak balık tutmayı kim öğretti?

YouTube videolarını izleyerek öğrendim. Ve Tinder’dan. Cidden, Tinder’daki profilleri karıştırırken, birçok erkeğin balık tutarken fotoğraflarının olduğunu fark ettim. Bu yüzden uzandım ve sorular sormaya başladım.

Wyoming’de yaşadım, bu yüzden çevrimiçi tanıştığım herkes üç saat uzakta olurdu. Birçoğu balık tutma rehberi olan bazı adamlar soruları yanıtlamaya açıktı (ve bende çok vardı). Biraz güven tesis ettikten sonra, temel döküm, böcek ambar desenleri, teçhizat teknikleri ve ekipman bakımını öğrendiğim bir balık avı hafta sonu ziyaret ederdim. O ilk balık pek çok şeydir: Bu heyecan, başarı, pekiştirmedir. Römorkörün uyuşturucu olduğunu söylüyorlar. Kumar gibi; sadece daha fazlasını istiyorsun.

Podcast’inizin adı “Garip Angler”. Ne kadar garipsin?

Balık tutmaya başladığımda, “A River Runs Through It” filmindeki Brad Pitt gibi büyük, uzun, dramatik oyuncu kadrosunun pitoresk görüntüleri vardı. Bunun yerine yaşadığım şey, arkadan bir alçı yapmak ve arkamdan sarkan ağaç dallarına sineğimi takmaktı. Kaygan kayaların üzerine düştüm. Çok fazla sabır, hayal kırıklığı ve çözülmeye dönüştü. Balıktan çok ağaç yakaladım. Bir balığı nasıl tutacağım ya da bir kancayı nasıl düzgün bir şekilde çıkaracağım hakkında hiçbir şey bilmiyordum. Muhtemelen ilk başta hiçbir şey yakalamamış olmam iyi.

Üstüne üstlük bir sinek dükkânına girer ve benim gibi biriyle karşılaşmazdım. Instagram hesabını Awkward Angler’ı tavsiye istemeye devam etmek ve aynı zamanda uluslararası ve ABD genelinde başkalarıyla bağlantı kurmak için açtım. Cisgender, beyaz erkek olmayan var mı? Sonunda renkli, ikili olmayan olta balıkçıları, transseksüel olta balıkçıları, nöro-farklı veya farklı fiziksel yeteneklere sahip olta balıkçıları ile tanıştım.

Şu anda sporda başladığınız zamandan daha fazla çeşitlilik var mı?

2016’da balık tutmaya başladığımda balık tutan esmer insanlar olabilirdi ama ben hiçbirini bilmiyordum ve onları hiç görmedim. Colorado eyaletinin tamamında, renk rehberliği yapan kadın yoktu. Şimdi Colorado Springs’in dışından bir kadın var ve ben.

George Floyd’un öldürülmesinin ardından, insanlar bu ülkede ırkçılığın olduğunu ve uçarak balık avlamak için damla damla aktığını anladılar. Pandeminin başlangıcından bu yana, birçok yeni insan ilk kez sinek balıkçılığını denedi ve demografide bir değişiklik görmeye başladık. LGBTQ+ gibi marjinal kimliklere sahip insanlar ve etiketlenmemiş insanlar, kadınlar, beyaz olmayan kadınlar bağlantı kurmak ve bizim için ve sesimiz için konuşmaktan korkmadığım için takdirlerini ifade etmek için ulaştım. Müşteri olarak rezervasyon yapıyorlar, ben de onları dışarı çıkarıyorum ve onları uçarak balık tutmayla tanıştırıyorum.

Herkes için Angling Rehin nedir?

Herkes için Angling taahhüdü çeşitlilik, eşitlik ve kapsayıcılık konularında bir eğitim müfredatını ve balıkçılık ve endüstrisindeki ırkçılık ve eşitsizliği ele alma taahhüdünü içerir.

2019’da, en eski sinek balıkçılığı yapan Orvis, Brown Folks Fishing’den bazı büyükelçileri Missoula, Mont’taki yıllık inzivaya davet etti. Başkanları Simon Perkins de dahil olmak üzere yönetici liderlik ekipleriyle konuştuk. Dahil edilmeme veya memnuniyetle karşılanmama konusunda samimiydik. İlk başta sadece dinlediler. Bence pek çok şirket, daha zor dahili işleri veya yansımaları yapmak için duraklamadan, hemen harekete geçmek ve madde işaretli listeler ve eylem öğeleriyle herhangi bir yanlışı hızla düzeltmek istiyor. Otantik ilişkiler yaratmak aslında düşünce ve zaman alır.

2022’yi Tanımlayacak Seyahat Trendleri

Kart 1 / 7

İleriye bakmak. Dünyanın dört bir yanındaki hükümetler koronavirüs kısıtlamalarını gevşetirken, seyahat endüstrisi bu yılın seyahatin geri döndüğü bir yıl olmasını umuyor. Beklemeniz gerekenler:

Hava yolculuğu. Geçen yıla göre çok daha fazla yolcunun uçması bekleniyor. Yine de en son giriş gereksinimlerini kontrol etmeniz ve şimdilik bir maske takmanız gerekecek. Ancak ülkeler turistlere yeniden açıldıkça daha fazla destinasyon ulaşılabilir olacak.

Konaklama. Pandemi sırasında birçok gezgin kiralık konutların sunduğu mahremiyeti keşfetti. Oteller, şık uzun süreli konaklama tesisleri, sürdürülebilir seçenekler, çatı barları ve ortak çalışma alanları sunarak yeniden rekabet etmeyi umuyor.

Kiralık araba. Gezginler daha yüksek fiyatlar ve daha yüksek kilometreli eski arabalar bekleyebilirler, çünkü şirketler hala filolarını genişletememişlerdir. Alternatif mi arıyorsunuz? Araba paylaşım platformları daha uygun fiyatlı bir seçenek olabilir.

Geziler. Yılın inişli çıkışlı başlamasına rağmen, Omicron’un yükselişi sayesinde gemi seyahatlerine olan talep yüksek olmaya devam ediyor. Lüks keşif seferleri şu anda özellikle çekici çünkü genellikle daha küçük gemilerde seyrediyorlar ve kalabalık yerlerden uzaklaşıyorlar.

Hedefler. Şehirler resmen geri döndü: Gezginler, Paris veya New York gibi bir metropolün manzaralarına, ısırıklarına ve seslerine dalmaya can atıyor. Daha dinlendirici bir zaman için, ABD’deki bazı tatil köyleri, bir tatil planlamanın tahminini ortadan kaldıran neredeyse her şey dahil bir modele öncülük ediyor.

Deneyimler. Cinsel sağlık merkezli seyahat seçenekleri (çiftlerin inzivaya çekildiklerini ve yakınlık koçlarıyla deniz kıyısındaki seansları düşünün) popüler hale geliyor. Bu arada, eğitim eğilimi olan geziler, çocuklu aileler tarafından giderek daha fazla aranıyor.

Orvis, Angling for All taahhüdünü imzalayan ilk donatıcıydı. Diğer kuruluşlar arasında Patagonya ve kar amacı gütmeyen kuruluşlar Casting for Recovery ve California Trout bulunmaktadır. Orvis, sektördeki temsil eksikliğine nasıl katkıda bulunabileceklerini keşfetmek için iç kültürlerini, kataloglarını, sosyal medyalarını ve pazarlama materyallerini gözden geçirdi. Onlarca yıldır Orvis ile bağlantılı olan fener, öğretmen ve gazeteci Tom Rosenbauer ile haftalık bir program yapıyorum. Biz ona “Garip ve Clueless” diyoruz.

Son zamanlarda Diné mirasınız ve kültürünüz ile bağlantı kurmaya çalışıyorsunuz. Bunu nasıl yapıyorsun?

Zor. Öğrenmeme yardımcı olacak çok fazla kaynak yok. Yerlilerin tarihleri büyük ölçüde sözlüdür ve ailemdeki birçok kişi, asimilasyon yoluyla duygusal travmaya maruz kaldıkları için kültürümüz hakkında konuşmakta zorlanırlar. Kiliseye gittik, spor ve müziğe katıldım. Paskalya, Noel ve Şükran Günü’nü kutladık.

Yerli olmanın ne anlama geldiğine yeniden bağlanıyor ve sahip çıkıyorum. Hangi tatilleri tanıyacağımı seçiyorum; örneğin, Şükran Günü yerine Ulusal Yas Günü’nü tanıyorum. 1 Ekim, Navajo Yeni Yılı ve Nisan ayının dördüncü Pazartesi günü, Navajo Ulusu Egemenlik Günü – Navajo Ulusunun ABD’den bağımsızlığını kazandığı günü kutluyorum.

Gerçekte süreç, okulda bize öğretilen her şeyi yeniden öğrenmektir. Kendi halkımı öğreniyor: topraklarımızdan zorla çıkarıldığımız (bir tür soykırım) 1864’teki Uzun Yürüyüş gibi öğretilmemiş şeyler. Benim gibi öğrenmek ve bağlantı kurmak isteyen daha fazla insan var. Ama büyüklerimiz ölüyor ve kültürümüz onlarla birlikte.

Gizli balık avlama noktalarınızı ifşa ediyor musunuz?

Spora giren biri için asla kapı bekçisi olmak istemiyorum, bu yüzden erişimi kolay yerleri veya balık tuttuğum yerleri paylaşmaktan mutluluk duyuyorum. Ancak, bu bilgiyi 30.000 takipçiye maksimize etmekten bahsediyorsak, bir yerin tutma kapasitesine veya koruma çabalarına nasıl uyacağının düşünülmesi gerekir.

Coğrafi etiketleme ve koruma, çevre ve sosyal medya ile ilgili ahlaki konular hakkında tam bir podcast yaptım. Diné kültüründe, güzellik, düzen ve uyumu kapsayan bir denge için çabalama felsefesi olan “Hohzo’da yaşamak” denen bir kavram vardır. Sinek balıkçılığı ile karşılıklı bir ilişki kurmaya çalışıyorum. Spor ve endüstride almak isteyen birçok insan görüyorum. Suyun üzerindeyken, tam benliğim olarak görünmek ve belki de geri vermek istiyorum. Bunu herkes için istiyorum.

New York Times Travel’ı takip edin Instagram , Twitter ve Facebook . Ve bir sonraki tatiliniz için daha akıllı seyahat etme konusunda uzman ipuçları ve ilham almak için haftalık Travel Dispatch bültenimize kaydolun. Gelecekte bir kaçamak mı hayal ediyorsunuz yoksa sadece koltukla seyahat mi ediyorsunuz? 2022 için 52 Değişen Dünya için Yerler sayfamıza göz atın.

Haber Sitelerinden Alıntı Yapılmıştır.