ABD'de güneş tutulması: NASA üç sondaj roketi fırlatmak istiyor

amerikali

Yeni Üye
NASA, iyonosferdeki değişiklikleri üç sondaj roketiyle ölçmek için ABD üzerinde yaklaşan tam güneş tutulmasını kullanmak istiyor. ABD uzay ajansı, amacın geçici olarak güneş ışığı olmadığında Dünya'nın üst atmosferinin nasıl değiştiğini araştırmak olduğunu söyledi. Roketlerin güneş tutulması öncesinde, sırasında ve sonrasında her 45 dakikada bir ABD'nin Virginia eyaletindeki Wallops Kozmodrom'undan fırlatılması planlanıyor. Güneş ışığı eksikliğinin atmosferde iletişim sistemlerimizi bozabilecek rahatsızlıklara neden olup olmadığına dair veri toplamak için tasarlandılar.

ReklamcılıkUçuş sırasında veri toplama


İyonosfer, Dünya atmosferinin en üst kısmıdır ve yaklaşık 90 km yükseklikte başlar ve yaklaşık 500 km yükseklikte uzaya karışır. Orada bulunan parçacıklar güneş tarafından iyonize edilir, yani elektrikle yüklenir. NASA'nın açıklamasına göre, güneş kaybolur kaybolmaz iyonosfer inceliyor ve parçacıklar yeniden nötr yüke kavuşuyor. Ancak diğer birçok sürecin parçacıklar üzerinde etkisi olduğundan iyonosferin durumunu tahmin etmek zordur. Şu anda gerçekleşmekte olan güneş tutulması, güneşin etkisini diğerlerinden ayırt etmek için ideal bir fırsattır; bu nedenle bu tür roketler ilk kez fırlatılmıyor. İyonosferin tamamı boyunca uçuşları sırasında veri toplayabilirler.Yaklaşan güneş tutulması (mor) ve en sonuncusu (turuncu) sırasında gölgenin yolu


(Resim: NASA)8 Nisan'da gerçekleşecek tutulma, Kuzey Amerika'da uzun bir şeritte tam güneş tutulması, çevresindeki geniş alanlarda ise en azından kısmi güneş tutulması olarak görülecek. Umbra birkaç ABD eyaletini geçecek. ABD'de göksel gösteriye yönelik beklenti şimdiden artıyor ve NASA, kapsamlı materyallerle halkı buna hazırlıyor. Almanya'da hâlâ uzun bir süre sabırlı olmamız gerekiyor; Federal Cumhuriyetin en güney bölgelerinde güneş 3 Eylül 2018'e kadar tamamen kararmayacak. Daha kuzeyde bir sonraki tam güneş tutulması 7 Ekim 2135'te gerçekleşecek. Bu ülkede bir sonraki parçalı güneş tutulması ise 29 Mart 2025'te gerçekleşecek.


(mho)Haberin Sonu