25 metre uzunluğundaki Amerikan mega kamyonları da İtalya'ya geliyor

bilimsel

Üye
ROMA – Çok geçmeden dar ve çoğu zaman engebeli İtalyan yollarında Amerikan kamyonları gibi 25 metre uzunluğunda, yani arka arkaya altı araba uzunluğunda ve tam dolu bir Boeing 737 gibi 60 tona kadar ağırlığa sahip mega kamyonlarla karşılaşabilirsiniz. .

Geçtiğimiz günlerde Avrupa Parlamentosu tarafından onaylanan, daha uzun ağır araçlara (LHV'ler) veya gigalinerlere, 25,25 metre uzunluğa kadar römorklu kamyonlara Avrupa Birliği yollarında hareket özgürlüğü veren taslak direktifte de öngörülen budur. Şu anda Avrupa'da dolaşan kamyonlardan neredeyse 9 metre daha fazla. Bu maxi kamyonlar İsveç veya Finlandiya gibi bazı ülkelerde halihazırda ruhsatlandırılmıştır ve Almanya gibi diğer ülkelerde de test edilmiştir.

Ancak İtalya'da dolaşamıyorlar. Avrupa Komisyonu tarafından Temmuz 2023'te önerilen ve şu anda Avrupa Parlamentosu tarafından onaylanan yeni kuralların temelinde, pilleri veya enerji hücrelerini barındırmak için daha fazla alan ve ağırlığa ihtiyaç duyan sıfır emisyonlu kamyonların kullanımını teşvik etme isteği var. hidrojen ve ek kargo kapasitesi sağlamak. Aslında mevcut standartlarda elektrikli kamyonların yük kapasitesi sınırlıdır ve bu da onları nakliye şirketleri için daha az rekabetçi bir seçenek haline getirmektedir. Bunun yerine Brüksel kurallarına göre üreticiler

2040 yılına kadar yalnızca kamyonların emisyonları %90 oranında azaltması gerekecek; bu da bu tarihten sonra satılan araçların çoğunun elektrikle veya hidrojen gibi düşük karbonlu yakıtlarla çalışması gerektiği anlamına geliyor. Ancak 2035 yılına kadar dizel araçlar da bu ağırlık ve boyut artışından yararlanacak. Ancak milletvekillerine göre bu durum, tam tersine, çevre açısından sorun yaratmayacak. Daha büyük kamyonlarla aynı yükü taşımak için yapılan yolculukların azaltılması mümkün olacak ve bu da emisyonları önemli ölçüde azaltacaktır.

Ancak çevreciler, motorlu mega kamyonların dizel60 ton ağırlığıyla emisyonları azaltabiliyor. Gerçek faydanın nakliye şirketlerine olacağını söylüyorlar. Avrupa demiryolu endüstrisi de öyle düşünüyor; buna göre yeni kurallar karayolu yük taşımacılığının kullanımını teşvik edecek ve demiryolu taşımacılığını %21'e kadar azaltacak.

Bir araştırmaya göre bu, “yılda 10,5 milyona kadar ilave kamyon yolculuğuna, 6,6 milyon tona kadar ek CO2 emisyonuna ve 2,2 milyar Euro'ya varan ek dış maliyetlere” neden olabilir. ETSC (Avrupa Taşımacılığı) Güvenlik Konseyi de yeni Avrupa hukuk projesini beğenmiyor; her şeyden önce “karayolu güvenliği üzerindeki çok ciddi potansiyel etki” konusunda endişe duyuyor.

Acea'nın (Avrupa Otomobil Üreticileri Birliği) ticari araçlardan sorumlu başkanı Thomas Fabian, yeni kuralları memnuniyetle karşılarken, “ağırlık ve boyutlarla ilgili mevcut düzenlemeler aslında sıfır emisyonlu araçları cezalandırıyor” ve otomobilin karbondan arınmasını yavaşlatıyor. sektör. Önerilen yeni direktifin artık üye ülkelerle müzakere edilmesi gerekecek ve nihai onayı yeni AB Parlamentosu'na verilecek.